Inflacja zwalnia, ale pozornie

opublikowano: 01-11-2017, 22:00

W październiku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 2,1 proc. r/r — wynika z szybkiego szacunku GUS.

To wartość o 0,1 pkt. proc. niższa od tej, którą notowaliśmy we wrześniu, ale zgodna z rynkowym konsensem, który brał pod uwagę efekt statystyczny.

— Październik ubiegłego roku był ostatnim miesiącem deflacji, która uległa już wtedy znacznemu zawężeniu. Tym samym zeszłoroczna październikowa baza odniesienia jest już wyższa niż we wrześniu. Efekt ten będzie widoczny także w kolejnych miesiącach tego roku — tłumaczy Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,5 proc., a więc najmocniej od początku tego roku (ostateczne dane, wraz ze strukturą inflacji, GUS opublikuje 13 listopada). O 0,1 pkt. proc. spadła także roczna dynamika cen w strefie euro. Ze wstępnych szacunków Eurostatu wynika, że zharmonizowany wskaźnik inflacji (HICP) wzrósł w październiku o 1,4 proc. r/r, wobec 1,5 proc. we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Inflacja zwalnia, ale pozornie