Inflacyjny impuls z Chin

opublikowano: 11-09-2017, 06:34
aktualizacja: 11-09-2017, 06:35

W sierpniu ceny produkcji sprzedanej wzrosły w Chinach o 6,3 proc. w ujęciu rocznym. To więcej niż oczekiwała zdecydowana większość analityków.

W lipcu ceny produkcji rosły o 5,5 proc. Inflacja cen detalicznych wyniosła w sierpniu 1,8 proc. W lipcu sięgała 1,4 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Robin Xing, główny ekonomista ds. Chin w Morgan Stanley w Hongkongu uważa, że wzrost cen produkcji to skutek zmian po stronie podaży, jak na przykład zmniejszanie produkcji z powodu konieczności ochrony środowiska.

Innym czynnikiem, który mógł zwiększyć inflację cen produkcji są inwestycje infrastrukturalne. Analitycy zwracają uwagę, że wielkość wydatków Chin na drogi, kolej itp. jest w tym roku większa niż podczas ostatniego kryzysu finansowego. 

- Rynek niedoszacowań presję inflacyjną w obliczu której stoi chińska gospodarka, choć jest mało prawdopodobne, aby inflacja poszła jeszcze mocno w górę w przewidywalnej przyszłości – napisał Zhou Hao, ekonomista Commerzbanku w Singapurze. – Jest niewielka nadzieja, że polityka monetarna Chin może zostać w jakiś sposób poluzowana do końca tego roku – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacyjny impuls z Chin