Infobrokering dla rynku pracy – jak PARP pomaga firmom

  • Materiał partnera
opublikowano: 02-02-2021, 10:00

O sobie mówią, że są papierkami lakmusowymi. Widzą i przetwarzają to, co się dzieje w poszczególnych branżach gospodarki. Sektorowe Rady ds. Kompetencji powstały aby pomagać firmom w pozyskiwaniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników lub podnosić ich kompetencje. Sektorowe Rady ds. Kompetencji wspierają również szkoły i uczelnie w tworzeniu programów nauczania, które będą w jak największym stopniu odpowiadały na bieżące potrzeby biznesu.

Sektorowe Rady ds. Kompetencji wspiera tzw. Rada Programowa ds. Kompetencji, która monitoruje nie tylko krajowy rynek pracy i zmieniające się zapotrzebowanie na konkretne kompetencje w poszczególnych sektorach, ale i śledzi trendy światowe. W ramach infobrokeringu powstają raporty i inne publikacje, które mają pomóc przedsiębiorcom szybciej i lepiej dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych.

System Rad ds. Kompetencji jest tworzony od 2016 r. przy wsparciu środków unijnych (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Obecnie działa 17 Rad obejmujących swoją opieką takie sektory jak m.in. opieka zdrowotna i pomoc społeczna; budownictwo; turystyka; finanse; informatyka; motoryzacja i elektromobilność; moda i innowacyjne tekstylia. O ich powstanie zabiegali przedsiębiorcy, partnerzy społeczni i środowiska edukacyjne. A inspiracją były podobne rozwiązania funkcjonujące w Czechach czy Wielkiej Brytanii.

O szczególnym znaczeniu systemu rad mogliście się państwo najlepiej przekonać teraz, w okresie pandemii.

O tym czym jest infobrokering, jakie raporty przygotowuje Rada i co z nich wynika dla przedsiębiorców rozmawiamy z przedstawicielami PARP z Departamentu Analiz i Strategii: Anną Tarnawą oraz Anną Skowrońską.

Natomiast Marcin Olkowicz i Ewa Opach z Sektorowej Rady ds. Kompetencji dla sektora Komunikacji Marketingowej oraz Andrzej Wojciechowicz, przedstawiciel Sektorowej Rady ds. Kompetencji dla sektora Handlu, opowiadają m.in. o tym jak zmienił się rynek pracy oraz zarządzanie kapitałem ludzkim w czasie pandemii. Jak również o tym jak Rady wspierały przedsiębiorców w natychmiastowej zmianie sposobu pracy ze stacjonarnej na zdalną, oraz jak w trudnych czasach prowadzić skuteczną i odpowiedzialną komunikację z pracownikami i partnerami handlowymi.

Rozmówcy przybliżą także plany na najbliższe miesiące oraz zachęcą firmy do współpracy z Radami – to nic nie kosztuje, a może pomóc przedsiębiorcom w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Więcej informacji: www.parp.gov.pl/sektorowe-rady-ds-kompetencji.

--------

Zobacz także: Ważna pomoc dla firm w pandemii.

Do 12 marca br. firmy mogą ubiegać o zwrot części kosztów usług szkoleniowych i doradczych wspomagających prowadzenie firmy w czasie pandemii. Celem projektu PARP „Kompetencje dla sektorów zadanie COVID-19 – oferta dla przedsiębiorców” jest likwidacja negatywnych skutków kryzysu. Dzięki pomocy operatorów, firmy z różnych branż otrzymują merytoryczne wsparcie ułatwiające funkcjonowanie i rozwój. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi do 80 proc. kosztu usługi netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane