Informacje, analizy, decyzje

MK
opublikowano: 01-12-2011, 09:57

Oprogramowanie klasy Business Intelligence pozwala efektywnie zarządzać firmowymi informacjami.

85 proc. dyrektorów ds. IT uważa, że w niewłaściwy sposób zarządza informacjami, w wyniku czego 70 proc. decydentów biznesowych nie otrzymuje wiarygodnych prognoz na temat możliwości rynku i jego problemów. Menedżerowie zakładają wręcz, że brak podstaw do podejmowania decyzji ma kluczowy wpływ na wydajność firmy. Co więcej, aż 59 proc. decydentów nie ma dostępu do ważnych informacji . Takie niepokojące wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez IBM.

Prawidłowości w chaosie danych

Jak przewiduje IDC, za 10 lat przedsiębiorstwa będą musiały zarządzać 50-krotnie większą liczbą danych i 75-krotnie większą liczbą plików. Łatwo się utopić w tym pędzącym strumieniu cyfrowych informacji. Ale można też w rwącym potoku danych znaleźć ukryte prawidłowości, co pozwoli firmom skutecznie odpowiadać na potrzeby klientów, trafnie planować i prognozować sytuację na rynku. A klucz do sukcesu leży w oprogramowaniu Business Intelligence (BI). To szereg narzędzi do efektywnego zarządzania informacjami w organizacji.

BI porównywane jest czasem do wyszukiwarki internetowej. Bez jej pomocy można znaleźć informacje w światowej sieci, ale to tak trudne i czasochłonne, że często po prostu nie warto tego robić. Tak jak dziś trudno sobie wyobrazić internet bez Googla, Binga czy innej wyszukiwarki, tak zapewne jutro trudno będzie sobie wyobrazić przeszukiwanie zasobów informatycznych przedsiębiorstwa bez pomocy aplikacji Business Intelligence.

Co ważne, systemy BI nie tylko opisują i interpretują świat zastany, ale także przewidują, co się wydarzy w kolejnych kwartałach czy nawet latach. Zaś aplikacje przyszłości będą zapewne odkrywały modele biznesowe, o których nikt wcześniej nie myślał.

Wcale nie musi być drogo

Kiedy mówimy o BI, myślimy zwykle o wielkich korporacjach. Tymczasem spółka IBM przygotowała zaawansowane rozwiązanie tej klasy z myślą o firmach średniej wielkości, które niekoniecznie dysponują dużymi budżetami. IBM Cognos Express udostępnia kluczowe funkcje raportowania, analizy, kokpity menedżerskie, karty wyników, mechanizmy planowania, budżetowania i prognozowania. I to już od 25 dolarów za użytkownika miesięcznie. Co równie ważne, wdrożenie oprogramowania  wymaga tylko minimalnego zaangażowania informatyków i nie zakłóca bieżącej działalności.

Za IBM Cognos Express przemawiają trzy atuty:

Bez dogłębnej analizy danych trudno mówić p dobrych decyzjach biznesowych.
Bez dogłębnej analizy danych trudno mówić p dobrych decyzjach biznesowych.
None
None

Klienci mają do dyspozycji cztery moduły:

BI doda ci skrzydeł

Aż 76 proc. prezesów i dyrektorów generalnych ankietowanych w tym roku przez IBM wymienia biznesowe analizy danych jako kluczowy czynnik sukcesu w kolejnych pięciu latach (przed takimi czynnikami jak bycie blisko klienta czy kompetencje pracowników). Bez wątpienia zaufanie do aplikacji BI wśród kadry menedżerskiej będzie nadal rosło. Zarówno z powodu coraz większym wyzwań stojących przed biznesem, jak i za sprawą coraz doskonalszych narzędzi Business Intelligence.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane