Informatyk chce znać zarobki kolegów

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

Firmy IT nie ujawniają wynagrodzeń, choć dla ośmiu na 10 kandydatów jest to istotne.

Pracownicy przyzwyczaili się, że pracodawcy nie uważają ich za swoich partnerów. Ale programiści, testerzy, analitycy, architekci i menedżerowie IT oczekują poważnego traktowania. Dlatego chcą wiedzieć, ile zarabiają ich koleżanki i koledzy na podobnych stanowiskach, mimo że ich firmy często stosują widełki płacowe i wolą ich nie ujawniać. Tymczasem dla 78 proc. kandydatów jest to istotne — wynika z badań agencji doradztwa personalnego HRK.

Tylko 15 proc. ankietowanych wskazało, że w ich przedsiębiorstwach zarobki nie są tajemnicą. Ten wskaźnik może być jednak większy, bo na pytanie, czy znają wynagrodzenia swoich kolegów i koleżanek, 29 proc. odpowiedziało twierdząco.

— Dla kandydatów jawność wynagrodzeń jest oznaką sprawiedliwości, wzajemnego zaufania i lepszej atmosfery w pracy. To jeden z czynników, który może ich przekonać do danego pracodawcy. Gdy toczy się zaciekła walka o talenty, firmy IT powinny o tym pamiętać — mówi Katarzyna Cioczek-Dziewulska, lider zespołu teleinformatycznego w HRK.

Aż 98 proc. respondentów chce otrzymywać informację o wynagrodzeniu już w momencieczytania opisu stanowisk. Dla 78 proc. ważne jest także to, by jawne były kwoty podwyżek. Uważają to za dodatkową motywację, coś, co napędza ambicje pracowników i pokazuje ścieżkę rozwoju, którą można przejść w danym miejscu pracy. Jeśli wiadomo, jak można zasłużyć na wyższą płacę, łatwiej planować podnoszenie kompetencji — zaznaczali ankietowani.

Czy płacowa przejrzystość nie zwiększyłaby rywalizacji między pracownikami? Część badanych opisała sytuacje, w których złamanie tabu dotyczącego zarobków znacznie polepszyło atmosferę i mocno zintegrowało zespół.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu