Informatyka przyciąga żaków z innych kierunków

opublikowano: 04-09-2016, 22:00

Połowa polskich studentów, którzy zastanawiają się nad zmianą ścieżki kariery, chce poszerzyć kwalifikacje o umiejętności IT.

Kierunki informatyczne cieszą się niesłabnąca popularnością. W Polsce prowadzi je co trzecia uczelnia. W poprzednim roku akademickim przyjęły one na informatykę i podobne kierunki 26 tys. nowych studentów. Mimo wszystko to wciąż zbyt mało, aby zapełnić lukę na rynku pracy, która w raporcie Sedlak & Sedlak została oszacowana na 50 tys. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na wspieranie rozwoju umiejętności programistycznych swoich pracowników.

Adikos/Flickr

— Wybierając kierunek studiów, nie planowałam, że będę programistką. Pracę w firmie GFT, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla sektora finansowego, zaczęłam na stanowisku administracyjnym.

Z czasem coraz bardziej interesowało mnie to, co robią moi koledzy i koleżanki z firmy, i doszłam do wniosku, że właśnie z tą dziedziną chciałabym związać dalszą karierę. Kiedy pojawiła się taka możliwość, postanowiłam spróbować swoich sił w programowaniu. Otrzymałam duże wsparcie ze strony pracodawcy, który zaoferował mi dofinansowanie kursów online — mówi Alicja Pietrzak z GFT Polska.

Jak wyglądają wybory młodych ludzi związane z kierunkiem studiów? Okazuje się, że jedynie 25 proc. studentów wybiera taką specjalizację, która zapewni im zdobycie umiejętności niezbędnych na rynku pracy — wynika z badania firmy SW Research przeprowadzonego w tym roku na zlecenie Coders Lab.

Co więcej, prawie połowa ankietowanych już teraz wie, że nie podejmie pracy w wyuczonym zawodzie. Studenci dopiero z czasem poznają realia rynku i weryfikują je ze swoimi oczekiwaniami. Jeżeli mieliby szansę na przebranżowienie, wybraliby właśnie informatykę — dwie trzecie osób, które wyrażają gotowość na taką zmianę, byłoby w stanie poświęcić od kilku do kilkunastu tygodni na intensywnym kursie doszkalającym. Natomiast połowa chciałaby poszerzyć kwalifikacje o kompetencje związane z programowaniem.

— Na tle innych branż społeczność IT jest wyjątkowo otwarta, jeśli chodzi o dzielenie się wiedzą. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w kodowaniu i jeszcze nie są pewne, czy to branża dla nich, mogą skorzystać z darmowych warsztatów organizowanych przez jedną z licznych grup technologicznych. Wśród nich są również zajęcia dedykowane kobietom, np. Geek Girls Carrots czy Django Girls. Alternatywą dla edukacji akademickiej są intensywne szkolenia czy kursy online. Trzeba pamiętać, że dla pracodawcy bardzo ważne jest doświadczenie praktyczne.

W trakcie nauki warto więc zadbać o to, aby stworzyć portfolio zawierające gotowe projekty, takie jak np. aplikacje czy strony internetowe. Organizacje zajmujące się dostarczaniem oprogramowania kładą duży nacisk na doświadczenie komercyjne oraz praktykę w kontakcie z klientem, dlatego ważnym elementem budowania nowej ścieżki kariery może być udział w programie stażowym — opowiada Magdalena Kuś z GFT Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane