Infovide-Matrix zbuduje wartość

Grzegorz Hryniewicz
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Nasza wycena akcji spółki metodą DCF określa rynkową wartość kapitału własnego Infovide-Matrix na 20,40 zł na akcję. To znacznie poniżej ceny emisyjnej ustalonej przez spółkę na 25 zł. Jednak trzeba podkreślić, że wycena ta bazuje tylko na danych dotyczących spółki Infovide i nie uwzględnia przyszłych akwizycji oraz kapitału z emisji akcji. Jednak tworzący się właśnie Infovide–Matrix i jego plany na przyszłość wyglądają bardzo ciekawie. Spółka ma duże szanse, by odnieść rynkowy sukces.

Infovide-Matrix to czołowy dostawca usług konsultingowych i innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Spółka realizuje model, który ma łączyć budowę rozwiązań IT z ich zarządzaniem i usługami doradczymi w zakresie strategii informatyzacji. Oferta jest kierowana do dużych przedsiębiorstw z najszybciej rozwijających się sektorów (bankowość i finanse, telekomunikacja, energetyka i przemysł oraz administracja publiczna). Nieznaczna część przychodów ze sprzedaży pochodzi również z eksportu rozwiązań i usług IT (m.in. systemów klasy ERP). To rezultat działalności jednostki zależnej IMX na Ukrainie (za pośrednictwem Matrix.pl, który jest jej 80-procentowym udziałowcem).

Misją Infovide jest dostarczanie usług i rozwiązań IT zgodnie z trendami i potrzebami biznesowymi. Aby móc ją realizować, spółka zamierza poprawić efektywność w zakresie zarządzania finansami, sprzedażą i zasobami ludzkimi przez inwestycje w oprogramowanie, licencje i środki trwałe. Duże znaczenie ma także partnerski program przejęcia spółki Matrix.pl. Połączenie to ma przyspieszyć tempo rozwoju i będzie mieć ogromny wpływ na przyszłe wyniki finansowe Infovide-Matrix. Dzięki wzmocnieniu oferty Infovide i Matrix.pl mają możliwość realizacji większych projektów i ekspansji zagranicznej.

Największe zmiany w wynikach odnotowano w 2004 r. Zysk netto wzrósł prawie dziesięciokrotnie. Był to efekt zwiększenia przychodów ze sprzedaży licencji obcych. Najmniejszą zaś dynamikę wykazano w 2005 r., kiedy przychody wzrosły jedynie o 1 proc., do 56,27 mln zł. EBIT zwiększył się jednak wówczas o 69 proc., a zysk netto o 83 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Skok zysku operacyjnego i zysku netto wynikał głownie ze zmniejszenia kosztów operacyjnych. W I połowie 2006 r. przychody Infovide wzrosły o 26 proc., zysk operacyjny o 82 proc., a zysk netto aż o 300 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2005 r. Systematyczna poprawa wyników finansowych to m.in. skutek nowych kontraktów z dużymi i dynamicznie rozwijającymi się przedsiębiorstwami oraz szerokiej oferty projektów związanych z budową nowych rozwiązań. Tzw. konsulting ma największy udział w ogólnej strukturze sprzedaży (46,7 proc.). Udział ten powinien się utrzymać ze względu na plany przejmowania spółek specjalizujących się w specjalistycznych usługach konsultingu technologicznego i biznesowego.

Głównym zagrożeniem dla spółki mogą być zmiany polityki cenowej partnerów technologicznych oraz wzrost kosztów dostępu do wiedzy i rozwiązań informatycznych przez nich dostarczanych. Firma jest bowiem pośrednikiem w dostawie oprogramowania od producentów. To drugie pod względem wartości źródło przychodów (25,8 proc. w 2005 r.). Ich ograniczenie może więc mieć bezpośredni wpływ na przychody spółki. Operowała ona do tej pory w niszach asortymentowych. Istnieje więc ryzyko, że pojawi się konkurent oferujący podobne produkty. Działalność firmy zależy w szczególności od kondycji jej odbiorców z sektora publicznego, bankowości oraz telekomunikacji. Na razie koniunktura w tych segmentach jest dobra, ale w przyszłości może się zmienić.

Część pieniędzy z emisji Infovide-Matrix zamierza przeznaczyć na przejęcia (19 mln zł). Inwestycje w wartości niematerialne i prawne pochłoną 1,4-1,55 mln zł (wdrożenie systemu CRM i Workplace oraz rozwój systemu SAP). Sfinalizowanie zakupu akcji Matrix.pl będzie kosztowało od 6,4 do 9,8 mln zł. Spółka nie określiła jednak priorytetów w zakresie realizacji zamierzonych celów emisyjnych. Dotychczasowe wyniki finansowe Infovide świadczą, że potrafi się rozwijać i znacząco zwiększać przychody. Wysoka dynamika przychodów wynika w głównej mierze z efektu synergii obu firm (prognozowany wzrost przychodów w okresie do nieskończoności 3,60 proc. rocznie). Marża netto w ostatnich 4 kwartałach wynosiła 10,40 proc. (co jest średnim wynikiem jak na branżę IT) i powinna utrzymać się na tym poziomie. Infovide-Matrix zamierza rozwijać się w tempie co najmniej równym rynkowemu. Przejęcia spółek niszowych o interesującym know-how konsultingowym może być kolejnym czynnikiem wzrostu danej grupy kapitałowej. Grupa zamierza poszukiwać podmiotów do przejęcia na początku 2007 r. Skutki tych transakcji inwestorzy zobaczą więc dopiero pod koniec tego okresu. Mimo to cena akcji spółki nie wydaje się wygórowana, a popyt na rynku pierwotnym znacznie zwiększa szanse na powodzenie emisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Hryniewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu