ING Bank Śląski jest dumny z wyników

opublikowano: 13-02-2019, 22:00

W zeszłym roku kredyty banku sprzedawały się na pniu. Instytucja chce podzielić się z inwestorami blisko jedną trzecią zeszłorocznego zysku.

ING Bank Śląski opublikował wstępne, nieaudytowane wyniki finansowe za 2018 r. Zysk netto grupy wyniósł 1,5 mld zł i jest wyższy o 9 proc. niż w roku poprzednim. Jest to efekt wzrostu działalności podstawowej banku. Na uwagę zasługuje wzrost akcji kredytowej o blisko 16 mld zł. Jest to najwyższy nominalny wzrost w historii ING. W efekcie na koniec roku portfel kredytów osiągnął poziom 104 mld zł (wzrost o 18 proc.). Sprzedaż kredytów hipotecznychw 2018 r. wyniosła 8,5 mld zł (wzrost 27 proc. r/r), a pożyczek gotówkowych 5,2 mld zł, co stanowiło wzrost o 21 proc. r/r. Dynamiczny wzrost bank osiąga zachowując wysoką jakość aktywów. Udział kredytów zagrożonych wyniósł 2,8 proc. w porównaniu ze średnią dla banków w wysokości 6,5 proc.

Ambicją banku jest utrzymanie dynamiki sprzedaży kredytów na podobnym poziomie jak w zeszłym roku. Zarząd zdaje sobie jednak sprawę, że hamująca gospodarka może stanąć na drodze do osiągnięcia tego celu. Liczy jednak na to, że uda się utrzymać tempo wzrostu powyżej rynku. Jak wynika z prognoz Rafała Beneckiego, głównego analityka ING Banku Śląskiego, PKB osiągnie poziom 3,6 proc. w 2019 r. i 2,5 proc. w 2020 r. Dla porównania, w 2018 r. PKB wyniosło 5,1 proc. Natomiast kredyty wzrosną o 5,2 proc., podczas gdy w 2018 r. wzrosły o 7,7 proc.

ING jest czwartym bankiem, który opublikował zeszłoroczne wyniki i, jak na razie, może pochwalić się najwyższym zwrotem na kapitale własnym — jego wskaźnik ROE wyniósł 12,5 proc. Dla porównania rentowność kapitałów Santandera wyniosła 11,9 proc., Millennium 9,6 proc., a mBanku 9,5 proc. Intencją zarządu ING jest wypłata dywidendy w wysokości około 30 proc. zysku za ubiegły rok. Wyniki ING Banku Śląskiego zostały dobrze odebrane przez rynek. W trakcie środowej sesji giełdowej kurs spółki urósł o ponad 1,5 proc.

Sprawdź program najważniejszego spotkania na temat PSD2 w Polsce. Konferencja "PSD2 2019 - interfejs TPP", 14 maja 2019, Warszawa >>

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu