ING OFE upomina się o zysk Orlenu

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 30-05-2012, 00:00

Fundusz chce, by koncern wypłacił dywidendę. Ale skarb się na to nie zgodzi.

ING OFE domaga się od PKN Orlen dywidendy. Zdaniem funduszu, który ma ponad 5 proc. akcji paliwowej spółki, jej sytuacja finansowa po sprzedaży Polkomtela jest na tyle dobra, że powinna się podzielić zyskiem z akcjonariuszami. Fundusz zaproponował, by paliwowy koncern przeznaczył na nią ponad 641 mln zł i wypłacił 1,5 zł na akcję. Decyzję mają podjąć dziś akcjonariusze, a właściwie jeden, bo decydujący głos ma skarb państwa. Kilka tygodni temu minister Mikołaj Budzanowski deklarował, że skarb skłania się ku poparciu rekomendacji zarządu, który chce zostawienia zysku w spółce. Co sądzi o wniosku inwestora finansowego? Oficjalnie oddaje sprawę pod osąd akcjonariuszy.

— Ministerstwo podczas podejmowania decyzji co do wielkości dywidendy bierze pod uwagę m.in. sytuację finansową, stan zobowiązań, zakończone, realizowane, a także planowane procesy inwestycyjne i akwizycyjne. W przypadku PKN Orlen poziom dywidendy uzależniony jest głównie od planów inwestycyjnych spółki, w tym tych dotyczących poszukiwania węglowodorów — mówi tłumaczy Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa.

— Skarb nie poprze wniosku — mówi anonimowe źródło zbliżone do rady nadzorczej PKN Orlen.

Analitycy też nie mają większych złudzeń.

— Szanse na to, że PKN Orlen wypłaci dywidendę, są niewielkie, choć spółka powinna podzielić się zyskiem z akcjonariuszami, tym bardziej że nie robi tego od kliku lat. Dlatego nie dziwię się, że ING OFE upomina się o premię. Jednak biorąc pod uwagę osłabienie złotego i fakt, że gros długu spółki denominowane jest w euro i dolarze, nie sądzę, by skarb państwa zdecydował się na taki krok. Sytuację mogłoby poprawić umocnienie złotego, ale trendy na walucie nie zmieniają się z dnia na dzień, a otoczenie makroekonomiczne temu nie sprzyja — uważa Flawiusz Pawluk, analityk Unicredit.

1,39 mld zł Taki zysk wypracował PKN Orlen w 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ING OFE upomina się o zysk Orlenu