ING przyciągało inwestorów aż do awarii

opublikowano: 08-12-2020, 20:00

Liczba rachunków maklerskich znów przekracza 1,3 mln. Niemała w tym zasługa brokera, która ostatnio zaliczył blamaż.

Brak prowizji do końca 2020 r., zniesienie miesięcznego abonamentu za konto z niższą prowizją do końca marca 2021 r. i obowiązujący w tym samym czasie brak opłaty za transfer aktywów do konkurencji. Tak wyglądają propozycje ING Banku Śląskiego dla wszystkich klientów jego biura maklerskiego, mające stanowić zadośćuczynienie za awarię do jakiej doszło tam 2-4 grudnia 2020 r. (kwestia indywidualnych reklamacji to inna sprawa). Była to nie lada awaria, gdyż zazwyczaj problemy techniczne w biurach maklerskich usuwane są po 2-3 godzinach. W tym przypadku system do operacji giełdowych w ogóle nie działał przez dwie sesje, a w trakcie jednej działał z problemami.

Tymczasem jeszcze w listopadzie 2020 r. ING Bank Śląski zwiększył liczbę rachunków maklerskich o 2 proc. w stosunku do października. Dynamika otwarć i zamknięć rachunków maklerskich byłą więc w tej instytucji największa spośród wszystkich brokerów prowadzących co najmniej 1 proc. ogółu kont do inwestowania na giełdzie.

Pod względem dynamiki wzrostu liczby klientów, za ING uplasowały się w listopadzie mBank i DM Banku Ochrony Środowiska. Mimo niższej dynamiki, saldo otwarć i zamknięć rachunków było przy tym w mBanku wyższe niż w ING. Pierwszemu przybyło w listopadzie 5,1 tys. klientów, drugiemu – 2,6 tys. DM BOŚ pozyskał ich 1 tys.

Ogółem, liczba rachunków maklerskich ponownie przekroczyła w listopadzie 1,3 mln, poniżej którego to poziomu spadła we wrześniu. Bank Pekao pozbył się wtedy kilkudziesięciu tysięcy „martwych dusz”. Jako że klienci może już nie tak tłumnie jak wiosną, ale wciąż napływali do biur maklerskich, można było założyć, że poziom 1,3 mln zostanie niebawem ponownie przekroczony. Już w październiku brakowało do tego niespełna 1 tys. rachunków. Warto jednak pamiętać, że przed kwietniem 2020 r. liczba rachunków maklerskich przekraczała poprzednio 1,3 mln w maju 2018 r.

ING Bank Śląski był jednym z największych beneficjentów powrotu inwestorów indywidualnych na giełdę. Licząc od katalizatora tego powrotu, jakim był naznaczony krachem marzec 2020 r., przez osiem miesięcy wykazywał się największą dynamiką przyrostu liczby klientów wśród firm prowadzących przynajmniej 1 proc. ogółu rachunków maklerskich. We wrześniu dał się pod tym względem wyprzedzić PKO BP. Tyle że we wrześniu trwały zapisy na akcje Allegro, a ING Bank Śląski był jedynym brokerem detalicznym, który w IPO Allegro nie uczestniczył.

Dynamika przyrostu kont maklerskich, ani nawet ich liczba nie jest miarą siły brokera. Największe obroty generują klienci instytucjonalni. ING Bank Śląski takich nie obsługuje, ale jego tegoroczny udział w obrotach akcjami na GPW wyniósł dotychczas 4,3 proc. W pierwszych 11 miesiącach 2019 r. było to 1,6 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane