Inkubator wyhoduje dochód podstawowy

Startupowy akcelerator szykuje się do wielkiego tesu socjalno-politycznego modelu finansów publicznych

Wyobraź sobie, że co miesiąc na twoje konto bankowe wpływa 1 tys. USD. Nie musisz ich zarobić w pocie czoła, nie jest to rozłożona na raty wygrana na loterii ani prezent od babci czy dobrej cioci. Tak działa mechanizm bezwarunkowego dochodu podstawowego, o którym tu i ówdzie coraz głośniej. Gdy do realizacji pomysłu biorą się rządy i politycy, może być różnie. Co innego, gdy koncepcję bierze na warsztat jeden z najpotężniejszych graczy w Dolinie Krzemowej — dochód gwarantowany ma teraz dorastać w inkubatorze. Y Combinator już w zeszłym roku ogłosił plany przetestowania programu dochodu gwarantowanego i prowadził w tym zakresie próby w Oakland, czyli mieście o dużym rozwarstwieniu dochodowym. Teraz dopisał kolejny rozdział tej historii.

GŁOWA PEŁNA POMYSŁÓW: Sam Altman ma 32 lata, ale na co dzień zarządza 
akceleratorem, który od początku swojego istnienia wstrzyknął pieniądze i
 wiedzę w prawie 1,5 tys. start-upów. Firmy wsparte przez Y Combinator 
mają łączną wartość rynkową sięgającą 80 mld USD.
Zobacz więcej

GŁOWA PEŁNA POMYSŁÓW: Sam Altman ma 32 lata, ale na co dzień zarządza akceleratorem, który od początku swojego istnienia wstrzyknął pieniądze i wiedzę w prawie 1,5 tys. start-upów. Firmy wsparte przez Y Combinator mają łączną wartość rynkową sięgającą 80 mld USD. Fot. Blooberg

Akcelerator startupowy planuje przetestować wpływ takiego wynagrodzenia na sytuację społeczną badanych i będzie przekazywał wybranej grupie comiesięczną wypłatę. Liczby robią wrażenie — inkubator chce wypłacać tysiącu osób każdego miesiąca przez 5 lat po 1 tys. USD. Równolegle badana będzie grupa towarzysząca, składająca się z dwóch tysięcy osób, która ma otrzymywać miesięcznie 50 USD. Y Combinator nie działa samodzielnie. Przyciągnął do projektu organizacje i znanych amerykańskich profesorów, a także działające przy renomowanym Uniwersytecie Stanforda centrum zajmujące się badaniami nad biedą i nierównościami.

Eksperci będą śledzić zmiany zachodzące w dwóch grupach osób poddanych badaniu. Uczestnicy eksperymentu zostaną wybrani losowo. Analizowane będą nie tylko finanse badanych, ale także ich zdrowie fizyczne i psychiczne oraz wpływ dochodu gwarantowanego na dzieci i tworzone relacje społeczne. Firmę Y Combinator założyli w 2005 r. Paul Graham, Jessica Livingston, Trevor Blackwell i Robert Tappan Morris. Jej siedziba mieści się w kalifornijskim Mountain View, czyli tam, gdzie znajduje się m.in. siedziba Google’a. Trzy lata temu stery akceleratora przejął Sam Altman, który jest też jednym z architektów programu dochodu gwarantowanego.

W inkubatorze sił nabierały takie start-upy, jak Dropbox, Airbnb, Reddit i Twitch.tv. Dochód gwarantowany nie jest poddawany testom tylko w Dolinie Krzemowej. W kwietniu tego roku Kanada ogłosiła, że też chce sprawdzić długofalowe skutki takiej polityki społecznej w trzech miastach. Pilotażowy program potrwa trzy lata. Podobne propozycje testuje także m.in. Finlandia i Holandia. Sam Altman jest zaledwie jednym z wielu milionerów związanych z branżą technologiczną, którzy starają się dowieść, że dochód gwarantowany może być receptą na kryzys społeczny. Wprowadzenie takich rozwiązań może też złagodzić zmiany na rynku pracy spowodowane automatyzacją i robotyzacją. — Wyeliminowanie ubóstwa jest moralnym imperatywem i czymś, w co mocno wierzę — twierdzi Sam Altman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Inkubator wyhoduje dochód podstawowy