Innova wchodzi do producenta Oshee

Fundusz zostanie mniejszościowym udziałowcem producenta izotoników i pomoże mu w akwizycjach na świecie.

Chcemy przejmować, więc potrzebny nam do tego doświadczony partner — tak można podsumować decyzję Oshee, producenta izotoników Oshee i wody Kinga Pienińska, który wpuścił właśnie do siebie fundusz Innova. Jak wynika z wniosku złożonego do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie chodzi o przejęcie kontroli, ale o wspólne jej sprawowanie z założycielami spółki, czyli Dariuszem Gałęzewskim oraz Dominikiem Dolińskim.

Dariusz Gałęzewski, prezes Oshee, mówi o akwizycjach „niekoniecznie w Europie”.
Zarządzana przez niego spółka analizuje właśnie kilka potencjalnych projektów.
Zobacz więcej

ŚWIATOWO:

Dariusz Gałęzewski, prezes Oshee, mówi o akwizycjach „niekoniecznie w Europie”. Zarządzana przez niego spółka analizuje właśnie kilka potencjalnych projektów. Fot. ARC

„Strategia spółki na najbliższe lata zakłada jeszcze bardziej dynamiczny rozwój marki Oshee na świecie, w tym inwestycje w kampanie reklamowe za granicą, oraz osiągnięcie czołowej pozycji z marką Kinga Pienińska na rynku wody mineralnej w Polsce. Niezwykle istotnym elementem tego planu będą kolejne przejęcia firm z branży FMCG mających wiodącą pozycje w swoich kategoriach, zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych” — czytamy w oświadczeniu spółki.

Wsparcie w realizacji tych celów ma właśnie zapewnić Innova, która „poprzez swoje doświadczenia pomoże w rozwojuorganizacji, we wprowadzeniu nowoczesnych metod zarządzania, w budowaniu silnej pozycji na rynkach zagranicznych oraz ułatwi sfinansowanie planów inwestycyjnych i akwizycyjnych” — zaznacza Oshee.

Jak udało nam się potwierdzić, Innova po uzyskaniu zgody UOKiK będzie posiadała około 30 proc. udziałów w Oshee, a do Innovy jako mniejszościowy partner w konsorcjum dołączy fundusz Solter Capital.

— Analizujemy kilka potencjalnych podmiotów. Akwizycja za granicą jest możliwa w przyszłym roku. Interesują nas firmy, które posiadają dobrą dystrybucję po to, żeby uzyskać efekt synergii z naszym obecnym portfelem produktów i umożliwić szerszą sprzedaż naszej marki. W spektrum zainteresowań są marki z szeroko pojętych „prozdrowotnych” spożywczych kategorii, niekoniecznie w Europie — mówi PB Dariusz Gałęzewski, prezes Oshee.

Zagraniczne przejęcia to w polskiej branży spożywczej wielka rzadkość — wyjątkiem jest tu Grupa Maspex Wadowice, która od lat rozwija się w ten sposób — przejmowała m.in. w Bułgarii i Rumunii. Brytyjskiego producenta słodyczy kupił natomiast branżowy Colian, zaś akwizycje poza Polską zapowiadał rybny Graal. Wszystkie projekty ograniczały się jednak do Europy. Roczne przychody Oshee sięgają około 250 mln zł. Chwali się eksportem do 45 krajów.

— W Polsce zakończyliśmy właśnie inwestycje organiczne w trzykrotne zwiększenie mocy rozlewni Kingi Pienińskiej, które pozwala nam przygotować się do rozwoju w kolejnych latach — dodaje Dariusz Gałęzewski.

Kinga Pienińska to ostatni nabytek firmy, przejęta w zeszłym roku wraz z zakładem produkcyjnym w Krościenku. Przypomnijmy, że Innova przez ostatnie 4,5 roku rozwijała spożywczego giganta — Grupę Bakalland, znaną m.in. z bakalii, batonów i dodatków do ciast Delecta. Teraz szuka dla niego nabywcy — w grudniu powinna dostać pierwsze oferty, a sprzedaż sfinalizować w pierwszej połowie 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy