Innovation Box wesprze spółki IT

opublikowano: 16-09-2018, 22:00

Firmy informatyczne, które tworzą lub sprzedają oprogramowanie, zapłacą niższy podatek od uzyskanych dochodów.

Pod koniec sierpnia światło dzienne ujrzał projekt ustawy dotyczący zmian w PIT i CIT, w którym rząd proponuje długo wyczekiwany przez przedsiębiorców mechanizm Innovation Box. Działa on już w 13 krajach europejskich, w tym m.in. we Francji, Irlandii, Holandii, Włoszech i Hiszpanii. Pozwala płacić znacząco niższy podatek CIT firmom, które osiągają przychody z komercjalizacji praw własności intelektualnej powstałej w wyniku prac B+R.

Na świecie takie ułatwienia podatkowe są stosowane równieżpod nazwami Patent Box i IP Box, ale mechanizmy ich działania są podobne. W Polsce prowadzenie prac badawczo- -rozwojowych i odkrywanie innowacyjnych rozwiązań jest niewątpliwie łatwiejsze niż ich komercjalizowanie. Innovation Box będzie premiował tylko tę drugą opcję.

Zgodnie z projektem — jak podkreśla Grzegorz Rebkowiec, menedżer w Crido — stawka podatku od kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej wyniesie 5 proc. Kto skorzysta z nowego rozwiązania? M.in. przedsiębiorcy, którzy czerpią dochody z opatentowanych rozwiązań i produktów chronionych prawem wzorów użytkowych i przemysłowych. Ulga obejmie też posiadaczy praw do programów komputerowych.

— Co do zasady nie są one wynalazkami, dlatego w Polsce nie udziela się na nie patentów. Nie oznacza to jednak, że programy komputerowe są pozbawione jakiejkolwiek ochrony. Mogą być zabezpieczone jako utwory na podstawie prawa autorskiego — mówi Bartosz Tomaszewski, partner w kancelarii Crido Legal.

Zwraca uwagę, że przedsiębiorca, który otrzyma wynagrodzenie z tytułu udzielonej licencji na korzystanie z programu komputerowego, będzie mógł skorzystać z przywileju zapłaty niższego podatku od uzyskanych dochodów.

— To bardzo dobra wiadomość dla graczy z rynku IT, którzy zarabiają m.in. na sprzedaży programów komputerowych i przenoszeniu autorskich praw majątkowych — zaznacza partner w kancelarii Crido Legal.

Co ważne, wspomniane programy muszą być wytworzone lub ulepszone przez podatnika, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z planem nowe rozwiązania mają wejść w życie od przyszłego roku. Natomiast przepisy przejściowe umożliwią przedsiębiorcom skorzystanie z Innovation Box w odniesieniu do kosztów poniesionych po 31 grudnia 2012 roku.

Bartosz Tomaszewski radzi, aby przedstawiciele biznesu przygotowali się do nowego instrumentu i wypracowali w swoich firmach wewnętrzną strategię zarządzania prawami własności intelektualnej, w tym dotyczącą programów komputerowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy