Innowacje nie zawsze są zyskowne

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 11-01-2013, 00:00

Nie wszystkie ubiegłoroczne nowości funduszowe okazały się trafione.

Jak widać, rozpad strefy euro nie jest konieczny, żeby zarabiać pieniądze w funduszu Eurogeddon — w ten sposób jeszcze w czerwcu ubiegłego roku swoje osiągnięcia inwestycyjne komentował prof. Krzysztof Rybiński, chwaląc się 13-procentową stopą zwrotu w skali miesiąca. Inwestorzy nie nacieszyli się jednak tym zyskiem zbyt długo. Grecja nie zbankrutowała, strefa euro się nie rozpadła, a fundusz od początku działalności jest już 36 proc. pod kreską i z powodzeniem można go zaliczyć do grona niezbyt udanych pomysłów produktowych.

Absolutny sukces

Według wyliczeń Analiz Online, przez ostatnie dwanaście miesięcy TFI wprowadziły do oferty ponad 170 nowych funduszy. Wśród nowalijek znalazł się UniSystem, który miał skuteczniej niż konkurencja wyłapywać rynkowe trendy. Po pierwszej wycenie certyfikatów jego zysk to 3,8 proc. Skarbiec TFI we współpracy z Man Investments chciał zarabiać w każdych warunkach i choć obietnicy dotrzymuje, to zysk jest wyjątkowo skromny. Od kwietnia stopa zwrotu wynosi zaledwie 0,4 proc. Na rynku pojawiło się też sporo klasycznych, benchmarkowych rozwiązań, począwszy od funduszy akcyjnych, skończywszy na produktach obligacji korporacyjnych. Sporo zarządzających ma powody do dumy. Na początku ubiegłego roku PKO TFI poinformowało o utworzeniu zamkniętego funduszu absolute return. Był to pierwszy przypadek na krajowym rynku, gdy duże TFI należące do grupy bankowej wprowadza produkt o takiej strategii inwestycyjnej. Rzadkością w tym gronie jest również kierowanie oferty tylko do zamożnych klientów. Towarzystwo bez obaw postanowiło wyjść przed szereg, a kluczem do sukcesu miało być jedynie dotrzymanie obietnicy wypracowywania zysków w każdych warunkach. Cel został osiągnięty, a fundusz PKO Globalnej Makroekonomii znalazł wielu zwolenników. Na koniec grudnia jego aktywa sięgnęły 255 mln zł, a roczna stopa zwrotu wynosi ponad 14 proc.

— Zwyżki wycen rynkowych wynikające z decyzji Europejskiego Banku Centralnego o uruchomieniu 3-letniej operacji repo fundusz wykorzystał przez długą pozycję w indeksach akcyjnych oraz walutach rynków wschodzących. Zyski przyniosła też krótka pozycja w dolarze australijskim i aktywne zajmowanie pozycji w parze walutowej japońskiego jena do dolara amerykańskiego — tłumaczy Rafał Matulewicz, dyrektor zarządzający ds. inwestycji w PKO TFI.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Podobną popularnością chciałby się z pewnością cieszyć Ipopema Makro Alokacji utworzony również na początku 2012 r. Fundusz zarobił od tego czasu 8,2 proc., ale jego portfel jest niewielki. Aktywa na koniec grudnia wynosiły 7,6 mln zł. Niewiele więcej, bo 12,7 mln zł, zgromadził Skarbiec Absolute Return FIZ, który powstał w kwietniu ubiegłego roku. Fundusz inwestuje aktywa w fundusze GLG European Long/Short oraz European Equity Alternative z oferty Man Investment, światowego giganta w zarządzaniu alternatywnymi strategiami. Na razie jednak jego zysk jest skromny — zaledwie 0,4 proc.

„Jumperem” po klientów

W marcu ubiegłego roku KBC TFI uruchomiło fundusz KBC German Jumper, którego zysk uzależniony jest od wzrostu wartości DAX Price Index — indeksu cenowego, skupiającego 30 największych niemieckich spółek. Produkt został utworzony na 2 lata, ale inwestycja może zakończyć się po roku, jeżeli zysk wyniesie 15 proc. Fundusz oferuje też tzw. warunkową ochronę kapitału z barierą 70, jeżeli wartość końcowa indeksu DAX wyniesie co najmniej 70 proc. wartości początkowej. W ramach emisji certyfikatów do portfela udało się zgromadzić 33 mln zł, a zysk od początku działalności wynosi 9,4 proc.

— Perspektywy dla rynku akcji uważamy ciągle za korzystne ze względu na umiarkowane wyceny, środowisko niskich stóp procentowych oraz oczekiwanie na poprawę koniunktury w II połowie 2013 r. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że fundusz zakończy działalność w maju 2013 r., wypłacając inwestorom kupon wysokości 15 proc. — mówi Piotr Lubczyński, zarządzający portfelami KBC TFI.

Mimo niezbyt sprzyjających okoliczności, związanych z upadłością kilku spółek budowlanych, w ubiegłym roku pojawiło się sporo nowych funduszy obligacji korporacyjnych. W lutym 2012 r. taki produkt zaoferowało m.in. BZ WBK TFI. Od tego czasu Arka Obligacji Korporacyjnych zgromadził do portfela zaledwie 28,2 mln zł, a jego zysk to 7,8 proc. Dużo lepszy wynik sprzedażowy osiągnął PKO Obligacji Korporacyjnych FIZ, który od kwietnia ubiegłego roku zgromadził 90 mln zł i zarobił 6,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane