Innowacyjne projekty antysmogowe

opublikowano: 22-11-2018, 22:00

19 listopada 2018 r. w Krakowie odbył się wielki finał międzynarodowego konkursu Smogathon.

Organizowany w Krakowie od czterech lat konkurs Smogathon skierowany jest do naukowców, start-upów i firm, które zajmują się opracowywaniem urządzeń, za pomocą których można walczyć ze smogiem. W 2018 r. pierwszym miejscem i nagrodą w wysokości 15 tys. dolarów wyróżniono indyjsko-amerykański zespół Takachar.

— Nasze małe urządzenia montowane do ciągników pozwalają na zagęszczenie biomasy i uzyskanie dzięki temu bardziej wydajnego paliwa. Zmniejsza to zanieczyszczenie powietrza ze spalania biomasy, ale też pozwala zwiększyć przychody rolników ze sprzedaży paliwa — twierdzi Vidyut Mohar, współtwórca rozwiązania.

Drugie miejsce przypadło zespołowi Indrio Technologies, który prowadzony jest przez dwóch doktorów Uniwersytetu Stanforda. Stworzone przez nich urządzenie umożliwia redukcję zanieczyszczeń związanych głównie z tlenkami azotu. Ostatnie miejsce na podium i 5 tys. dolarów przyznano Pi Green Tech Solutions, zespołowi pochodzącemu z Pune City w Indiach. Uznanie zdobył ich produkt Carbon Cutting Machine, który pozwala na ograniczanie emisji pyłów i zużycie ich później np. do produkcji tuszu. Dodatkowo Otrivin (GSK) ufundował specjalną nagrodę wdrożeniową w wysokości 30 tys. zł. Przypadła polskiej firmie Degrum, producentowi antysmogowego przystanku.

— Mamy nadzieję, że ta nagroda pozwoli nam zbudować pierwszy egzemplarz w naszym start-upie. Dzięki temu uda nam się zweryfikować wyniki laboratoryjnych badań. Chcemy, żeby nasze przystanki znalazły się we wszystkich miastach, które borykają się z problemem zanieczyszczenia — mówi reprezentujący firmę Jakub Szymanowicz.

W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt start-upów z całego świata. Zespoły rywalizowały podczas półfinałów w São Paulo, Berkeley, Londynie, New Delhi, Pekinie i Katowicach. Najlepsze 12 zespołów m.in. z USA, Indii, Chin, Ugandy, Chile i krajów europejskich zakwalifikowało się do krakowskiego finału. Eksperci Smogathonu wybrali sześć, które miały okazję wystąpić podczas wielkiego finału kończącego tegoroczną edycję wydarzenia.

— Zmiany w zakresie ochrony powietrza zachodzą zbyt wolno, by uchronić nas przed skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Rozwiązania technologiczne, choć nie zlikwidują problemu, mogą pomóc nam już teraz cieszyć się lepszą jakością życia. W konkursie mieliśmy bardzo szeroki przekrój rozwiązań. Ta różnorodność cieszy, ale też pokazuje, że na problem zanieczyszczenia powietrza należy odpowiadać za pomocą wyspecjalizowanych środków, uzależnionych od źródeł smogu — mówi Kamila Knap, współzałożycielka konkursu.

Partnerami Smogathonu 2018 byli: Kraków, Województwo Małopolskie, ING, Johnson Matthey, Otivin (GSK), GSK, The Clean Breathing Institute oraz Philips.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy