Innowacyjni debiutanci mogą otrzymać dotację

AL
opublikowano: 05-12-2008, 00:00

Spółki planujące debiut na rynku alternatywnym mogą uzyskać zwrot części kosztów, jeśli dobrze udokumentują innowacyjność.

Spółki planujące debiut na rynku alternatywnym mogą uzyskać zwrot części kosztów, jeśli dobrze udokumentują innowacyjność.

Dwóch na trzech chętnych nie otrzymało unijnego dofinansowania na pokrycie kosztów uzyskania dodatkowego kapitału na rozwój. Ponad 40 proc. z nich planowało debiut na New Connect, rynku dedykowanym młodym i innowacyjnym spółkom. Powodów odrzucenia wniosków było kilka. Jednym z głównych — brak uwzględnienia przez wnioskujących informacji dotyczącej innowacyjności przedsiębiorstwa.

Grunt to wniosek

W ramach działania 3.3 Programu operacyjnego innowacyjna gospodarka mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) działające w sektorach tzw. nowych technologii (IT, biotechnologia, energia alternatywna itp.) miały w tym roku do wykorzystania 15 mln euro (57 mln zł) z dotacji unijnych. O pieniądze mogły się także ubiegać instytucje otoczenia biznesu (stowarzyszenia, fundacje) o dużych perspektywach wzrostu.

Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wpłynęło 75 wniosków na łączną kwotę 99,7 mln zł, z czego 52 — od MSP. Ostatecznie zakwalifikowano 25 wniosków na kwotę 37 mln zł. Z tej puli 2,3 mln zł trafi do 16 małych i średnich firm.

— Wiele wniosków nie otrzymało rekomendacji komisji konkursowej, bo nie uwzględniono w nich informacji o innowacyjności przedsiębiorstwa bądź planowanego przedsięwzięcia. Dla części rekomendowanych wniosków została obniżona kwo-ta dofinansowania projektu, gdyż w budżecie zostały uję- te koszty niekwalifikowane — tłumaczy Tomasz Sypuła, dyrektor Zespołu Wdrażania Instrumentów Finansowych w PARP.

Alternatywa nr 1

Przedsiębiorcom, którzy chcą zaistnieć na nowym rynku, oferowane jest wsparcie finansowe umożliwiające zwrot kosztów kwalifikowanych, czyli przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego, np. przez wejście na rynek alternatywny, czyli New Connect. Przeciętnie opracowanie takich dokumentów kosztuje około 150 tys. zł. W ramach dotacji można otrzymać zwrot nawet 50 proc. tej kwoty. Chętnych znalazło się w tym roku 31. To najbardziej liczna grupa wśród wszystkich wnioskujących. Dwa i pół razy mniej firm planowało uzyskać kapitał na rynku podstawowym GPW, a 9 spółek — od innego inwestora zewnętrznego.

— Dla spółek wybierających się na New Connect usługi audytora i autoryzowanego doradcy to największy koszt związany z przygotowaniami do debiutu. Ostatnio, w trudnych czasach dla rynku kapitałowego, zdarza się, że kapitał uzyskany z rynku zostaje w dużej mierze skonsumowany właśnie przez te koszty. Zrozumiałe jest, że w takiej sytuacji trzeba zachęcać spółki do korzystania z każdego rodzaju ulg i refundacji — mówi Adam Ruciński, prezes Ruciński i Wspólnicy Kancelarii Audytorów i Doradców.

Nie przegap

Bessa na rynkach akcji powoduje, że większość spółek przekłada debiuty giełdowe na lepsze czasy. Prace komisji konkursowej przy tegorocznej edycji programu zakończyły się na przełomie listopada i grudnia. W grudniu planowane jest podpisywanie umów z beneficjentami działania. Nabór wniosków ruszy znowu w I kwartale przyszłego roku. Do wykorzystania będzie kolejne 15 mln euro.

Wygraj bezpŁatny debiut

Trwa konkurs "Kierunek New Connect. Wygraj bezpłatny debiut". Główna nagroda to przygotowanie emisji oraz wprowadzenie do obrotu akcji na rynek New Connect, a także roczna obsługa autoryzowanego doradcy, agencji PR/IR oraz agencji interaktywnej. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 31 grudnia. Organizatorem konkursu jest firma Lighthouse Consultants, partnerami są Ruciński i Wspólnicy Kancelaria Audytorów i Doradców oraz Biznes.net. Patronami konkursu są SEG, PARP. "Puls Biznesu" jako patron medialny będzie informował o przebiegu konkursu, podobnie jak Radio PIN, TV Biznes oraz Rynek Kapitałowy.

Szczegóły i formularz zgłoszeniowy można znaleźć w internecie: www.konkurs.lh-c.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane