Innowatorom będzie łatwiej wejść na rynek

opublikowano: 10-04-2015, 00:00

Skróci się droga finansowania kolejnych etapów innowacji. Ma w tym pomóc nowa umowa między ARP i NCBR.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpisały list intencyjny, na mocy którego będą współpracować przy finansowaniu nowatorskich projektów. Porozumienie ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom pełnej ścieżki dotowania innowacji — od badań do wprowadzenia produktu na rynek.

— Przedsięwzięcia B+R zazwyczaj są realizowane przez długi czas — trwają od trzech do sześciu lat. Łączy się z nimi znaczne ryzyko, dlatego współfinansowanie takich projektów wysokich technologii z pieniędzy publicznych stanowi dla przedsiębiorców zachętę do ich podejmowania. Chcemy bardziej kompleksowo niż do tej pory zapewnić wsparcie tym przedsiębiorcom, którzy realizują ambitne przedsięwzięcia technologiczne — podkreślił prof. Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Na badania od centrum

NCBR to jedna z głównych instytucji odpowiadających za organizowanie konkursów dla przedsiębiorców w nowej unijnej perspektywie. Jest kluczowym podmiotem, jeśli chodzi o finansowe wsparcie w pierwszej fazie wdrażania pomysłu na innowacyjność, czyli w stadium prac badawczo-rozwojowych. Jednak w następnym etapie firmy często są pozostawione same sobie.

Tę lukę ma wypełnić Agencja Rozwoju Przemysłu. Po przejściu przez projekt fazy B+R przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie kapitałowe oferowane przez ARP lub ARP Venture. Dadzą one pieniądze na pokrycie kosztów związanych z wejściem przedsięwzięcia na rynek.

— To wymaga promocyjnych działań, na które budżet NCBR nie może być wykorzystany — podkreślił Krzysztof Kurzydłowski. Według nowej strategii ARP Venture ma inwestować w innowacyjne projekty na etapie ich komercjalizacji i rozwoju.

— Każdy przedsiębiorca może liczyć na wsparcie od 5 do 15 mln zł. W tym roku na takie przedsięwzięcia spółka zamierza przeznaczyć 70 mln zł — zapowiada Patrycja Zielińska, wiceprezes ARP.

Platforma z danymi

Do 2020 r. agencja zamierza przeznaczyć na innowacyjne projekty 1,3 mld zł. Ubiega się też o ponad 500 mln zł z funduszy unijnych na Platformę Transferu Technologii (PTT) i wejście kapitałowe dla inwestycji, które będą się dzięki niej rozwijały.

— Przez PTT chcemy wspomagać organizacyjnie, jak i finansowo, przepływ innowacyjnych rozwiązań od dawców technologii, czyli firm, jednostek naukowych i wynalazców — do biorców, czyli przedsiębiorstw, głównie z sektora małych i średnich — mówi Patrycja Zielińska.

W platformie będą dostępne dane o innowacjach, patentach, licencjach i informacje o zapotrzebowaniu firm na określone rozwiązania technologiczne. Do tego dojdzie wsparcie od ekspertów na temat wykorzystania nowych technologii. Platforma ma ruszyć już w maju. W drugiej połowie roku w jej ramach możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na zakup licencji i usług doradczych towarzyszących transferowi technologii. Przykładem firmy, która już skorzystała z tej modelowej ścieżki, jest GRC Technologie z Krakowa.

— Stosowana przez GRC technologia dotycząca produkcji cementu z popiołu powstającego ze spalania węgla została opracowana przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach projektu finansowanego przez NCBR. Natomiast wsparcie na ostatnim etapie wdrażania innowacyjnego projektu, czyli dofinansowanie rozpoczęcia produkcji, firma uzyskała od ARP Venture — opowiada Patrycja Zielińska.

NCBR i ARP zamierzają też współpracować przy tworzeniu prostych i przyjaznych dla przedsiębiorców warunków wnioskowania o dofinansowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane