Innowatorzy liderami w zatrudnianiu

  • Marta Bellon
opublikowano: 13-08-2014, 00:00

Małe i średnie firmy, reprezentujące sektor nowoczesnej gospodarki, zatrudniają chętniej. Pracy dostarczają im więksi.

ADP Polska opublikował najnowszy raport dotyczący zatrudnienia w nowoczesnej gospodarce, czyli w grupie przedsiębiorstw, które są innowacyjne, elastyczne organizacyjnie, stosują zaawansowane technologie i często mają zagraniczny kapitał. W II kwartale tego roku odnotowały one wzrost zatrudnienia na poziomie 3,72 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W całym półroczu 2014 r. wzrost wyniósł 4,06 proc.

— To doskonały wynik. Owszem, widzimy pewne wyhamowanie wobec wzrostu obserwowanego na początku roku, ale zawsze powtarzam — nie czepiajmy się prymusów. Firmy z tej grupy niezmiennie odnotowują kilkuprocentowy wzrost w każdym kwartale — wskaźniki te są znacznie lepsze od danych ogólnorynkowych. To nie jest przypadek — przekonuje Dariusz Terlecki, pomysłodawca i współautor polskiej edycji raportu. Jego zdaniem, innowacyjne i elastyczne firmy działają zgodnie ze sprawdzonym modelem biznesowym — stale monitorują swoje wyniki, optymalizują działalność w poszczególnych obszarach, stawiają na eksport, tną niepotrzebne koszty i zwiększają inwestycje w tych dziedzinach, które decydują o ich rozwoju. A rozwój zwiększa zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.

Z raportu wynika, że równie chętnie zatrudniają firmy produkcyjne, jak i usługowe — odpowiednio 3,87 proc., i 3,64 proc. Ale mniejsze i średnie firmy, zatrudniające poniżej 500 pracowników, odnotowały w II kwartale tego roku większy wzrost zatrudnienia niż firmy, mające powyżej 500 pracowników. W pierwszej grupie firm zatrudnienie zwiększyło się o 5,44 proc. w sektorze usługowym i o 5,49 proc. w sektorze produkcyjnym, a w dużych firmach — o 3,62 proc. w produkcji i o 2,8 proc. w usługach.

— Dotychczas obserwowaliśmy, jak wzrost zatrudnienia w produkcji pociągał za sobą w kolejnym kwartale wzrost zatrudnienia w usługach, i odwrotnie. Teraz jednak motorem gospodarki stały się mniejsze firmy. Zjawisko to zawdzięczamy przepływowi zadań i zleceń pomiędzy innowacyjnymi firmami różnej wielkości. Mniejsze firmy realizują zlecenia na poczet większych podmiotów, rozwijając swój biznes i zwiększając zespoły. Natomiast duże firmy, korzystając z outsourcingu, zyskują czas, zasoby i środki, które mogą wykorzystać w celu pozyskiwania nowych klientów i rozszerzania zakresu działalności — tłumaczy Iwona Kubeczek, menedżer ds. rozwoju w ADP Polska. Raport został opracowany na podstawie rzeczywistych danych dotyczących poziomu zatrudnienia klientów firmy od IV kwartału 2010 r. do IV kwartału 2014 r., zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. W badaniu wzięło udział ponad sto firm korzystających z usług ADP Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane