Innowatorzy liderami w zatrudnianiu

  • Marta Bellon
opublikowano: 13-08-2014, 00:00

Małe i średnie firmy, reprezentujące sektor nowoczesnej gospodarki, zatrudniają chętniej. Pracy dostarczają im więksi.

ADP Polska opublikował najnowszy raport dotyczący zatrudnienia w nowoczesnej gospodarce, czyli w grupie przedsiębiorstw, które są innowacyjne, elastyczne organizacyjnie, stosują zaawansowane technologie i często mają zagraniczny kapitał. W II kwartale tego roku odnotowały one wzrost zatrudnienia na poziomie 3,72 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W całym półroczu 2014 r. wzrost wyniósł 4,06 proc.

— To doskonały wynik. Owszem, widzimy pewne wyhamowanie wobec wzrostu obserwowanego na początku roku, ale zawsze powtarzam — nie czepiajmy się prymusów. Firmy z tej grupy niezmiennie odnotowują kilkuprocentowy wzrost w każdym kwartale — wskaźniki te są znacznie lepsze od danych ogólnorynkowych. To nie jest przypadek — przekonuje Dariusz Terlecki, pomysłodawca i współautor polskiej edycji raportu. Jego zdaniem, innowacyjne i elastyczne firmy działają zgodnie ze sprawdzonym modelem biznesowym — stale monitorują swoje wyniki, optymalizują działalność w poszczególnych obszarach, stawiają na eksport, tną niepotrzebne koszty i zwiększają inwestycje w tych dziedzinach, które decydują o ich rozwoju. A rozwój zwiększa zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.

Z raportu wynika, że równie chętnie zatrudniają firmy produkcyjne, jak i usługowe — odpowiednio 3,87 proc., i 3,64 proc. Ale mniejsze i średnie firmy, zatrudniające poniżej 500 pracowników, odnotowały w II kwartale tego roku większy wzrost zatrudnienia niż firmy, mające powyżej 500 pracowników. W pierwszej grupie firm zatrudnienie zwiększyło się o 5,44 proc. w sektorze usługowym i o 5,49 proc. w sektorze produkcyjnym, a w dużych firmach — o 3,62 proc. w produkcji i o 2,8 proc. w usługach.

— Dotychczas obserwowaliśmy, jak wzrost zatrudnienia w produkcji pociągał za sobą w kolejnym kwartale wzrost zatrudnienia w usługach, i odwrotnie. Teraz jednak motorem gospodarki stały się mniejsze firmy. Zjawisko to zawdzięczamy przepływowi zadań i zleceń pomiędzy innowacyjnymi firmami różnej wielkości. Mniejsze firmy realizują zlecenia na poczet większych podmiotów, rozwijając swój biznes i zwiększając zespoły. Natomiast duże firmy, korzystając z outsourcingu, zyskują czas, zasoby i środki, które mogą wykorzystać w celu pozyskiwania nowych klientów i rozszerzania zakresu działalności — tłumaczy Iwona Kubeczek, menedżer ds. rozwoju w ADP Polska. Raport został opracowany na podstawie rzeczywistych danych dotyczących poziomu zatrudnienia klientów firmy od IV kwartału 2010 r. do IV kwartału 2014 r., zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. W badaniu wzięło udział ponad sto firm korzystających z usług ADP Polska.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane