Inpro nie wejdzie do Katowickiej SSE

Maria Trepińska
opublikowano: 24-12-1998, 00:00

Inpro nie wejdzie do Katowickiej SSE

NIE POWALCZĄ: Z głupotą trudno walczyć — mówi Tadeusz Gawęda, szef Inpro Polska. fot. ARC

Niemiecka firma Inpro, która zamierzała wybudować w Katowickiej SSE fabrykę profili specjalistycznych za 120 mln zł (,,PB” 78/98 r.), straciła już od maja tego roku 2 mln zł i nadal czeka na zezwolenie.

Wszystko wskazuje, że się nie doczeka, ponieważ inwestycję blokuje silne lobby hutnicze, wspierane przez resort gospodarki.

Zdaniem Andrzeja Paska, wiceprezesa KSSE, Ministerstwo Gospodarki jest przeciwne niemieckiej inwestycji, a zarząd Katowickiej SSE nie może postąpić wbrew jego woli. Formalnie decyzja o anulowaniu przetargu jeszcze nie zapadła. Nieoficjalnie mówi się, że Inpro nie dostanie zgody na budowę.

Fabryka na piasku

— Jest to bardzo zły sygnał dla inwestorów zagranicznych — komentuje zaistniałą sytuację wiceprezes Pasek.

Inpro zaangażowało w przedsięwzięcie znaczne środki. Zarząd Inpro, licząc na wejście do Polski, rozpoczął likwidację swojej fabryki w Niemczech, której pracownicy już otrzymali wypowiedzenia. Rozpoczęto już także szkolenia polskich pracowników. W Polsce utworzono spółkę z kapitałem zakładowym sięgającym 18 mln zł.

— Nie zamierzamy już walczyć. Chcemy tylko odzyskać zainwestowany kapitał. Wszystko wskazuje, że nasze plany są bez szans. Jeśli zapadnie negatywna decyzja, wystąpimy na drogę sądową — mówi Tadeusz Gawęda, prezes Inpro Polska.

Buczek nie popuści

Przeciw inwestycji Inpro ostro zaprotestowała Huta Buczek, kiedy dowiedziała się, że w Sosnowcu ma powstać fabryka profili giętych, wykorzystywanych głównie w budownictwie i przemyśle motoryzacyjnym. Zbigniew Sikora, prezes Huty Buczek uważa, że produkcja obu firm pokrywałaby się w 100 proc. Takiego zagrożenia nie potwierdziły analizy KSSE i Inpro. Nie pomogły nawet zapewnienia niemieckiego inwestora, który pragnąc wyjaśnić sytuację zdeklarował, że cała produkcja polskich zakładów Inpro zostanie skierowana na eksport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Inpro nie wejdzie do Katowickiej SSE