Instytucje: Stanowisko RPP jest zdumiewające

opublikowano: 13-12-2017, 22:50
aktualizacja: 13-12-2017, 22:52

Brak reakcji władz monetarnych na rosnącą presję inflacyjną jest zdumiewające, uważają specjaliści między innymi Rabobanku i mBanku.

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu władz monetarnych szef NBP Adam Glapiński zapewnił, że stopy procentowe mogą pozostać na obecnym rekordowo niskim poziomie jeszcze do końca przyszłego roku. Nie przeszkodziło mu w tym osiągnięcie przez inflację 2,5-procentowego celu, co nie zdarzyło się od 2012 r. Wzrost jednostkowych kosztów pracy spowalnia, uzasadniał Adam Glapiński, według którego dopiero realizacja mało prawdopodobnego scenariusza skoku inflacji do 3,5 proc. skłoniłaby RPP do podwyżki stóp. Jednak Piotr Matys, strateg Rabobanku, twierdzi, że takie stanowisko NBP go zszokowało.

- Liczyliśmy, że bank zauważy, że warunki gospodarcze w kraju sprzyjają pojawieniu się popytowej presji inflacyjnej – zauważa w rozmowie z Bloombergiem Piotr Matys.

Bank podchodzi do danych wybiórczo, a to może skutkować błędnymi wnioskami, dodają specjaliści mBanku. Płace rosną najszybciej od pięciu lat, bezrobocie spadło najniżej od początku transformacji, a tymczasem dynamika jednostkowych kosztów pracy może w rzeczywistości być wyższa od oficjalnych danych. Wszystko przez przeszacowanie wydajności pracowników, związane z napływem pracowników z Ukrainy, twierdzą specjaliści mBanku.

W zapowiedzi utrzymania przez NBP niezmienionych stóp procentowych nie wierzą inwestorzy. Rynek kontraktów na przyszłą stopę procentową nawet z nawiązką uwzględnia w cenach jedną podwyżkę stóp przed końcem przyszłego roku. Tymczasem ankietowani przez Bloomberga ekonomiści przeciętnie spodziewają się podniesienia kosztu pieniądza w czwartym kwartale 2018 r. Na początku przyszłego roku inflacja osłabnie ze względu na efekt wysokiej bazy, jednak potem zacznie rosnąć, zmuszając RPP do szybszej od własnych zapowiedzi podwyżki stóp, przewidują specjaliści mBanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Instytucje: Stanowisko RPP jest zdumiewające