Instytuty obniżyły prognozę wzrostu Niemiec

opublikowano: 14-10-2021, 11:03

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, w czwartek topowe niemieckie instytuty ekonomiczne obniżyły swoją prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego Niemiec, donosi Reuters.

Pięć instytutów: RWI z Essen, DIW z Berlina, Ifo z Monachium. IfW z Kilonii oraz IWH z Halle ogłosiło obniżenie prognozy wzrostu gospodarczego Niemiec w 2021 roku z 3,7 proc. do 2,4 proc. Powodem są dalsze problemy powodowane przez wąskie gardła. Instytuty oczekują, że znikną one w przyszłym roku. Dlatego podwyższyły prognozę wzrostu Niemiec w 2022 roku z 3,9 proc. do 4,8 proc. Oczekują, że gospodarka osiągnie wówczas pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych i osłabnie negatywny wpływ pandemii koronawirusa. Instytuty prognozują także słabnięcie inflacji, która w 2022 roku ma spaść do 2,5 proc., a rok później już tylko 1,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane