Intel powiększa centrum B+R w Gdańsku o połowę

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykański gigant rozbuduje laboratoria i zwiększy zatrudnienie. Na projekt dostał grant od rządu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile Intel wyda na rozbudowę biura B+R
  • jaki grant otrzyma na ten projekt
  • gdzie jeszcze firma inwestuje

Intel powiększa centrum B+R w Gdańsku o połowę

opublikowano: 28-06-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykański gigant rozbuduje laboratoria i zwiększy zatrudnienie. Na projekt dostał grant od rządu.

Nie udało się ściągnąć fabryki czipów, którą w ramach gigantycznych — wartych 80 mld EUR — inwestycji w Europie Intel zbuduje w Magdeburgu, ale także do Polski skapnie część pieniędzy. Oprócz projektów w Niemczech, Irlandii, Włoszech i Hiszpanii amerykański gigant ogłosił w marcu tego roku poszerzenie działalności badawczo-rozwojowej w Polsce. Zapowiedział rozbudowę powierzchni laboratoryjnej o 50 proc., do 2023 r.

Z informacji „PB” wynika, że w styczniu Intel dostał obietnicę rządowego grantu w ramach programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Planuje wydać 54,7 mln zł, a grant sięgnie 5,7 mln zł.

Na budowę centrum B+R Intel już wcześniej dostał grant unijny z działania 2.1. Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Wydatki kwalifikowane zostały oszacowane na 163 mln zł, a dofinansowanie sięgnęło 57 mln zł. Powstał budynek z laboratorium, w którym pracować może 1500 osób. Dzięki tej inwestycji Intel Technology zatrudnił ponad 400 dodatkowych pracowników.

W marcu tego roku koncern z siedzibą w Kalifornii ogłosił pierwszy etap gigantycznego, zaplanowanego na dekadę, programu inwestycyjnego w Unii Europejskiej. W ten sposób firma chce zmienić łańcuch produkcji półprzewodników — od badań po produkcję. W Magdeburgu powstaną dwie fabryki półprzewodników za 17 mld EUR — budowa ma ruszyć w pierwszym półroczu 2023, a produkcja w 2027 r. Powstanie 3 tys. miejsc pracy. W Irlandii firma wyda 12 mld EUR na podwojenie powierzchni produkcyjnej i usługi dla zewnętrznych klientów, co oznacza, że zainwestuje 30 mld EUR. We Włoszech powstanie zakład produkcyjny za 4,5 mld EUR, dzięki któremu powstanie 1,5 tys. bezpośrednich miejsc pracy (plus 3,5 tys. u poddostawców). Działalność rozpocznie w latach 2025-27. Inwestycje produkcyjne będą warte 33 mld EUR.

Intel inwestuje też w B+R. We francuskim Plateau de Saclay chce zbudować hub R&D, w którym zatrudni 1 tys. osób, 450 powstanie już do końca 2024 r. Także we Francji powstanie centrum projektowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.