Inteligentne ciepło w stolicy

Warszawską sieć ciepłowniczą wyposażono w nowoczesną infrastrukturę.

Urządzenia ciepłownicze w stolicy włączono do inteligentnej sieci. Nie będą już sterowane ręcznie, ale za pomocą nowoczesnego systemu. Inwestycja kosztowała 52 mln zł. Veolia Energia Warszawa otrzymała 16 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warszawska sieć ciepłownicza to największy taki system w Unii Europejskiej — obejmuje 1700 km i 19 tys. obiektów, pokrywając 80 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło.

— Inteligentna Sieć Ciepłownicza (ISC) to najważniejsza inwestycja spółki. Warszawska sieć, zbudowana w latach 50. XX wieku, złożona z rur i zasuw ręcznych, dzięki nowoczesnym technologiom staje się systemem dostosowanym do współczesnych potrzeb i umożliwiającym zwiększanie efektywności energetycznej. Będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie — podkreśla Jacky Lacombe, prezes Veolia Energia Warszawa. Nowe technologie pozwalają zdalnie kontrolować pracę trzech przepompowni, 79 komór ciepłowniczych i 2,5 tys. węzłów cieplnych. Zarządzanie odbywa się z jednego centrum decyzyjnego. Dane są obrazowane graficznie i pokazywane w czasie rzeczywistym. Na monitorach widać mapę z parametrami pracy sieci ciepłowniczej, m.in. miejsca potencjalnych awarii. System na podstawie matematycznej analizy aktualnych i historycznych danych podpowiada optymalne rozwiązania.

— Nowoczesna sieć umożliwi redukcję emisji dwutlenku węgla o co najmniej 14,5 tys. ton rocznie — akcentuje Paweł Balas, dyrektor ISC.

W skład przedsięwzięcia wchodzi też instalacja fotowoltaiczna na dachu Przepompowni Golędzinów. To rozwiązanie w systemie on-grid, które obniży zużycie energii elektrycznej przez przepompownię sieciową, a poza sezonem grzewczym umożliwi przekazanie „zielonego” prądu do sieci lokalnego operatora. Pozwoli uzyskać 30 MWh rocznie. System zasilany jest z czterech źródeł: Elektrociepłowni Siekierki, Elektrociepłowni Żerań, Ciepłowni Kawęczyn i Ciepłowni Wola, a struktura pierścieniowa gwarantuje bezpieczeństwo dostaw ciepła w mieście.

— Dzięki ISC kupujemy dokładnie tyle ciepła, ile potrzeba naszym klientom. Rocznie możemy zaoszczędzić 123 TJ ciepła. To wystarczyłoby dla 3,5 tys. mieszkań — opisuje prezes Jacky Lacombe. Wielka próba inteligentnego systemu odbędzie się jesienią podczas najbliższego sezonu grzewczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Inteligentne ciepło w stolicy