Internet będzie przyspieszał

Puls Biznesu
opublikowano: 27-08-2018, 22:00

Rozmowa z Jean-Franćois Fallacherem, prezesem Orange Polska

Co nam daje szybki internet? Czy rzeczywiście potrzebujemy prędkości aż 1 Gb/s, czy nie jest to tylko chwyt marketingowy?

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska
Zobacz więcej

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska Fot. Marek Wiśniewski

Tak szybki internet dostępny na szeroką skalę to nowość na polskim rynku. Jeśli przyjrzymy się, jak ewoluowała oferta internetowa w Polsce w ostatnich pięciu latach, jakie inwestycje realizują operatorzy i jakie plany kreślą rządzący, to wszystko układa się w spójną całość. W trzecim roku inwestycji światłowodowych mamy już 300 tys. klientów korzystających z sieci światłowodowej, oferującej od 100 do 600 Mb/s. Dziś możliwości łącza internetowego nie służą tylko jednemu użytkownikowi, jak było jeszcze kilka lat temu. Współdzielimy sieć domową, a 79 proc. Polaków korzysta w domu z WiFi. To oznacza, że np. cztery osoby mogą jednocześnie słuchać muzyki w streamingu, oglądać serial online, grać w czasie rzeczywistym z innymi i łączyć się z bliskimi za pomocą wideorozmowy. Każda z tych czynności potrzebuje określonej przepustowości łącza, a nie jest to niespotykana sytuacja. Wielu z nas doświadcza tego na co dzień. Internet do 1 Gb/s pozwala na swobodne i komfortowe korzystanie z sieci przez wielu użytkowników jednocześnie.

Czy internet będzie jeszcze bardziej przyspieszał?

Oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej i konsultowany właśnie Narodowy Plan Szerokopasmowy mówią o drodze do społeczeństwa gigabitowego. Do 2025 r. każde gospodarstwo domowe ma mieć dostęp do łącza o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, ale z możliwością przyspieszenia do gigabitowych prędkości. Technologicznie szykujemy się na to wyzwanie. Od trzech lat prowadzimy ogromny program inwestowania w światłowody. Możliwości tej sieci wykraczają daleko poza to, co obecnie oferujemy internetem do 1 Gb/s. Pytanie o tempo zmiany jest też pytaniem o upowszechnienie się urządzeń zdolnych do obsługi takich prędkości.

Z drugiej strony, zapotrzebowanie na ultra szybkie łącza będzie rosło. Szczególnie istotne będzie tempo upowszechniania się rozwiązań internetu rzeczy czy inteligentnych rozwiązań dla domu. Według raportu UKE za ubiegły rok, w 2017 r. już co dziesiąty Polak korzystał z urządzeń M2M, m.in. we własnym domu. Mamy na rynku asystentów głosowych i lodówki, które rozumieją, co do nich mówimy, a za pomocą aplikacji mogą robić zakupy. Telewizory w wersji smart — obecne w polskich domach coraz częściej — również wykorzystują sieć WiFi.

Ale czy Polacy naprawdę skorzystają z takiego łącza? Na naszej mapie wciąż mamy przecież wiele internetowych, białych plam.

Dziś Orange Światłowód o prędkości do 1 Gb/s jest dostępny dla 1,7 mln gospodarstw domowych na terenie 76 gmin, w których lokalne rynki szerokopasmowego internetu zostały zderegulowane. Zasięg naszej oferty będzie poszerzał się wraz z zasięgiem światłowodu. Zobaczymy też, jak będą ewoluować regulacje na rynku. Nie jest tajemnicą, że uwolnienie kilkudziesięciu rynków przed czterema laty było impulsem do podjęcia inwestycji. Decyzja dotyczyła Orange Polska, ale zareagował na to cały rynek.

Ogromną szansą na znaczące zmniejszenie liczby miejsc, gdzie sieć nie dociera, jest Program Operacyjny Polska Cyfrowa i dobra współpraca z lokalnymi władzami. Orange ma pozytywne doświadczenia, np. ze współpracy w województwie lubuskim, gdzie budujemy sieć w porozumieniu z tamtejszymi władzami. Dzięki temu szybki internet dotrze do większości mieszkańców tego regionu. Duże programy inwestycyjne to wysiłek wielu stron, ale wierzymy, że to opłaci się nam wszystkim — firmie, inwestorom i klientom, którzy otrzymają usługę najwyższej jakości.

 

Rozwój sieci Orange Polska: Inwestycje światłowodowe

5 mln Tyle gospodarstw domowych obejmie zasięgiem sieć światłowodowa Orange Polska do końca roku 2020.

800 mln zł Tyle Orange wyda na inwestycje w światłowody tylko w roku 2018…

3 mln Tyle domów, biur i mieszkań już dziś może korzystać z Orange Światłowodu.

4 mld zł …a taką wartość ma światłowodowy program inwestycyjny tego operatora realizowany w latach 2016-20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy