Interpretacja nic nie wnosi

Jarosław Królak
22-10-2004, 00:00

Tylko w niektórych przypadkach gminy mogą odzyskiwać VAT obejmujący inwestycje finansowane z programu SAPARD — twierdzi resort finansów.

Stanisław Stec, wiceminister finansów, odpowiedział na interpelację poselską Tadeusza Parchańskiego z Platformy Obywatelskiej w sprawie odliczeń i zwrotu podatku VAT gminom, które finansowały inwestycje z unijnego programu SAPARD. Podatek podnosi koszty projektów, co stało się szczególnie uciążliwe po podwyżce stawki na materiały budowlane z 7 do 22 proc.

Odpowiedź wiceministra nie jest jasna. Nie wynika z niej wyraźnie, czy gminy dodatkowy VAT mogą sobie odliczać lub dostać jego zwrot.

Hanna Majszczyk, dyrektor departamentu podatków pośrednich w Ministerstwie Finansów (MF), twierdzi wręcz, że odzyskanie VAT w tym przypadku nie jest możliwe.

— To byłoby niezgodne z VI dyrektywą unijną — mówiła w środę podczas posiedzenia sejmowej podkomisji finansów.

Aneksy z agencji

Gminy otrzymały z SAPARD refundacje kosztów inwestycji. Dofinansowanie przekazywała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Niestety, nie zgodziła się na refundację opłaconego przez gminy VAT. Samorządy alarmowały, że ARiMR żądała od nich podpisywania aneksów o zrzeczeniu się uznawania podatku za tzw. koszt kwalifikowany, co de facto oznaczało rezygnację z jego odzyskania. Niektóre gminy podpisały, inne podniosły raban, że nie mają pieniędzy na pokrycie VAT, który nierzadko sięga setek tysięcy złotych.

Wirtualne odliczenia

Odpowiedź Stanisława Steca na interpelację brzmi: „VAT, który jest możliwy do odzyskania w systemie VAT lub nawet poza nim, nie może stanowić kosztu kwalifikowanego objętego refundacją z programu SAPARD. Nie oznacza to jednak, że brak możliwości refundacji VAT ze środków SAPARD dotyczy wszystkich beneficjentów”.

Jak to rozumieć? Chyba tak, że niektóre gminy podatek mogą odzyskiwać.

Wiceminister wskazuje, że jeśli gminy mają taką możliwość, to odliczają go w deklaracji podatkowej. Jeżeli nie, mogą VAT kwalifikować do kosztów refundowanych z SAPARD. Co na to poseł Tadeusz Parchański?

— Odpowiedź ta nie rozwiązuje problemu. VAT odzyskają tylko gminy nie będące płatnikami tego podatku. A tych jest niewiele. Reszta może odliczać (jak robią to np. firmy — red.), ale to bardzo duże kwoty i gminy nie mają ich od czego odliczyć — mówi poseł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Interpretacja nic nie wnosi