Inwestor giełdowy jest coraz starszy

Niepewna sytuacja na giełdzie nie sprzyja napływowi na rynek świeżej krwi. Aktywni pozostają ci, którzy zaczynali kilka lat temu.

Przeciętny polski inwestor giełdowy w 2014 r. to mężczyzna będący pracownikiem najemnym w wieku 38 lat, dysponujący portfelem nie większym niż 50 tys. zł, w którym ma akcje nie więcej niż siedmiu spółek. Takie wynikiprzyniosło Ogólnopolskie Badanie Inwestorów przeprowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). O ile jednak wartość portfela, jak i liczba spółek jest od lat mniej więcej taka sama, to w przypadku wieku ewidentnie widać, że gracze giełdowi się starzeją. Co prawda cały czas są wyraźnie młodsi niż ich koledzy z Niemiec, ale ci najmłodsi, mający do 25 lat, stanowią niespełna 11 proc. ogółu polskich inwestorów. Jeszcze w 2009 r. w takim wieku był co czwarty.

Wraz z wiekiem inwestorzy gnuśnieją. Aż 97 proc. spośród ponad 7 tys. przebadanych przyznało, że nie bierze udziału w walnych zgromadzeniach.

— To najgorszy wynik od lat — przyznaje Michał Masłowski, wiceprezes SII.

Graczom brakuje też cierpliwości. Tylko jedna trzecia inwestuje w perspektywie dłuższej niż rok, a prawie 30 proc. stara się zaś zamknąć pozycję maksymalnie po miesiącu. Spośród gazet głównym źródłem wiedzy o spółkach pozostaje„Puls Biznesu”. Raporty okresowe inwestorzy najchętniej czerpią z serwisów domów maklerskich, potem z portali internetowych, jak np. pb.pl, a dopiero na trzecim miejscu ze stron internetowych samych spółek. Ich fundamentalną analizę deklaruje 60,5 proc. inwestorów. Aż 18 proc. przyznaje się jednak do tego, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych — kobiety przyznają się do tego niemal dwa razy częściej niż mężczyźni. Panie to jednak tylko 17,4 proc. inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestor giełdowy jest coraz starszy