Inwestorzy czekają na środę

Łukasz Wosch DM TMS Brokers
opublikowano: 25-10-2011, 00:00

WALUTY

Weekendowy szczyt przywódców UE nie przyniósł istotnych decyzji w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Zapadną one dopiero w środę wieczorem i do tego czasu rynki zapewne będą reagować na kolejne spekulacje oraz dane makroekonomiczne.

Wczoraj inwestorzy poznali odczyty indeksów PMI dla przemysłu oraz usług ze strefy euro, Niemiec i Francji. Większość odczytów wypadła poniżej prognoz, a powyżej recesyjnych 50 pkt jest jedynie PMI dla usług z Niemiec. Dane te przeceniły euro. Negatywne nastroje szybko zrównoważono lepszym odczytem sierpniowych zamówień w przemyśle ze strefy euro. To pozwoliło odrobić euro część strat wobec dolara, a indeksom wybić się na znaczne „plusy”.

Notowania polskich par walutowych pozostają pod silną presją nastrojów rynkowych. Wczoraj pierwsze godziny handlu przekładały się na osłabienie złotego wraz ze spadkami giełd i EUR/USD, natomiast w godzinach popołudniowych złoty zyskał w reakcji na poprawę nastrojów globalnych. Pozytywnie w końcówce dnia na złotego wpłynęła również informacja, że agencja Standard & Poor’s Ratings Services może podwyższyć rating Polski, jeśli zostaną podjęte działania przeciwdziałające przekroczeniu relacji długu do PKB na poziomie 55 proc. Tym samym uspokoiło to inwestorów po czwartkowych spekulacjach, że Moody’s może obniżyć perspektywę ratingu Polski do negatywnej jeszcze w tym roku bądź na początku przyszłego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wosch DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu