Inwestorzy dostaną superdywidendę

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 17-06-2005, 00:00

BHW obniży oprocentowanie kart kredytowych, by zwiększyć udział w rynku do 40 proc. rynku. Ma też dobre informacje dla inwestorów.

W najbliższy wtorek odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Banku Handlowego (BHW). Ma na nim m.in. zapaść decyzja o obniżeniu kapitału spółki o 1,15 mld zł. Pieniądze mają zostać wypłacone akcjonariuszom w postaci dywidendy. Tymczasem bank nie ma jeszcze zgody Komisji Nadzoru Bankowego na obniżkę, a następne jej posiedzenie odbędzie się w lipcu.

— Z naszych konsultacji z prawnikami wynika, że nie potrzebujemy zgody komisji na podjęcie tych uchwał — mówi Joanna Cegłowska, rzecznik banku.

Oznacza to, że wypłata mająca wynieść po 11,97 zł na akcję nie jest zagrożona. Dniem ustalenia prawa do dywidendy ma być 25 lipca, a wypłata nastąpi 1 września.

Walka z konkurencją

Bank planował obniżenie kapitałów od dwóch lat, gdyż nadwyżka negatywnie wpływała na jego wskaźniki efektywności. Spółka nie była zdolna do obniżenia współczynnika wypłacalności poniżej 20 proc. z samego rozwoju biznesu. Teraz BHW nie dość, że zmniejsza kapitał, to jeszcze wraca do walki o rynek detaliczny. W końcu zdecydował się na obniżenie (od przyszłego tygodnia) oprocentowania kredytów w kartach kredytowych, które teraz wynosić będzie od 21,84 do 25,80 proc. Do tej pory wynosiło 33,36 proc. — 37,80 proc., podczas gdy konkurenci, np. Raiffeisen Bank, od wielu miesięcy oferują kredyt poniżej 20 proc.

— Mamy nadzieję, że dzięki zaoferowaniu lepszych warunków nasz udział w rynku kart kredytowych do 2009 r. wzrośnie z 27 proc. do 40 proc. — mówi Philip King, wiceprezes BHW.

Bank był kiedyś liderem tego rynku, teraz prawie dogonił go Bank BPH. Dlatego BHW nie ukrywa, że klientów zamierza odebrać m.in. właśnie BPH, Raiffeisenowi, ING BSK czy WBK.

Oferta dla średnich

Podobne plany dotyczą rozwoju całej działalności detalicznej.

— Za trzy lata chcemy podwoić udział w przychodach sektora z działalności detalicznej, co oznacza, że będziemy mieli 13 proc. tego rynku — planuje Philip King.

Dlatego bank pracuje także nad wprowadzeniem produktów ratalnych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych dla średniozamożnych klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy dostaną superdywidendę