Inwestorzy kolejny raz uwierzyli politykom

Andrzej Pająk Noble Securities
opublikowano: 12-12-2011, 09:09

Kolejny ratunkowy szczyt strefy euro za nami. Politycy nakarmili inwestorów obietnicami, a oni odwdzięczyli im się kupując akcje.

Dwudniowy szczyt europejski w Brukseli za nami. 26 państw ze strefy euro i spoza strefy porozumiało się w sprawie nowego paktu fiskalnego. Zostałby on wdrożony na zasadzie umowy międzynarodowej poza traktatem europejskim.  Jego celem będzie zwiększenie dyscypliny budżetowej oraz kontrolę wydatków, by kraje nie zadłużały się niekontrolowanie. Na kraj nieprzestrzegający nowych reguł będą nakładane automatyczne sankcje za przekroczenie 3 proc. deficytu.

Zdaniem głównego ekonomisty MFW Oliviera Blancharda, osiągnięte przez kraje UE porozumienie w sprawie pogłębienia integracji fiskalnej to krok we właściwym kierunku, ale nie oznacza pełnego rozwiązania kryzysu zadłużeniowego strefy euro.Inwestorzy większą uwagę zwrócili na zapowiedź przekazania kolejnych 200 mld EUR (50 mld EUR od państwa UE i 150 mld EUR od banków centralnych) do Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu ratowania zagrożonych państw.
Poprawie globalnej atmosfery na rynkach sprzyjała również decyzja Ludowego Banku Chin. Z informacji agencji Reutera powołującej się na anonimowe źródła, dowiadujemy się, że są tworzone dwa nowe wehikuły inwestycyjne dysponujące łącznie kwotą 300 mld USD. Jeden z nich miałby zająć się inwestycjami w Europie, kolejny w USA. Zaawansowanie w procesie tworzenia ich jest bardzo duże, co najprawdopodobniej oznacza, że rynek na długu na początku przyszłego popłynie strumień gotówki, który może ustabilizować skrajne wahania notowań.

Piątkowe sesje zakończyły się wzrostami indeksów. W Europie był to mocny wzrost w granicach 2 proc. W USA na początku sesji indeksy otworzyły się na niskich poziomach, jednak w trakcie sesji optymizm rósł, a za nim indeksy. Zakończenie wypadło na dużych plusach ok. 2 proc. Przed otwarciem sesji na GPW kontrakty na indeksy amerykańskie pokazują spadki. Azjatyckie indeksy przed zamknięciem znajdują się na 1 proc. plusach.

Kalendarz danych makro w dzisiejszym dniu zawiera kilka istotnych punktów. Ważne dla rynków również będzie rozstrzygnięcie aukcji 12-miesięcznych włoskich bonów skarbowych o wartości 7 mld EUR. O 20:00 poznamy dane odnośnie budżetu federalnego w USA.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Pająk Noble Securities

Polecane