Inwestorzy mają dość ryzyka. Na razie...

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 16-05-2011, 11:01

Problemy krajów strefy euro zniechęcą inwestorów do odważnych decyzji - uważa John Taylor, prezes FX Concepts.

Global Currency Fund, największy na świecie fundusz hedgingowy inwestujący na rynkach walutowych, zakłada osłabienie euro względem dolara. Wspólna waluta jest wrażliwa na wzrost awersji do ryzyka. John Taylor, prezes FX Concepts, który stworzył Global Currency Fund i nadzoruje zarządzanie tym funduszem, zapowiada, że inwestorzy staną się ostrożni.Fundusz Johna Taylora przyniósł w kwietniu stopę zwrotu 3,3 proc.
Głównym powodem zmiany nastrojów na rynkach są finansowe kłopoty Grecji.

- Statystyki są nieubłagane. Grecja nie ma najmniejszej szansy, by poradzić sobie z tym problemem - mówi John Taylor.

Spadek optymizmu potwierdza majowy sondaż wśród inwestorów przeprowadzony na zlecenie agencji Bloomberg. Badani planowali przechowywać większą część kapitału w bezpiecznej gotówce, redukując jednocześnie zaangażowanie w surowcach.
Ponurych nastrojom nie poddaje się jednak Jim O'Neil, prezes Goldman Sachs Asset Management. Jego zdaniem rynki wschodzące stoją u progu kolejnej fazy hossy. Liderem wzrostów mają być Chiny. Swoją prognozę O'Neil opiera na założeniu, że inflacja w Chinach wyhamuje.

- W drugiej połowie roku rynek oszaleje - zapowiada Jim O'Neil.

Prezes Goldman Sachs AM nie zgadza się z opinią, że kłopoty mają gospodarki zachodnie. Jak zaznaczył, przeczą jej przykłady Niemiec, Szwecji, Australii i Kanady, które radzą sobie bardzo dobrze. Dlatego, jego zdaniem, inwestorzy nie powinni popadać w nadmierny pesymizm, wybierając gotówkę zamiast inwestycji oferujących wyższe stopy zwrotu.

- Inwestorzy są zbyt konserwatywni. Niepotrzebnie - twierdzi Jim O'Neil.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jego firma właśnie uruchamia denominowany w juanach fundusz typu private equity, inwestujący w spółki chińskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy mają dość ryzyka. Na razie...