Inwestorzy podążają za e-transformacją w energetyce

ANB
opublikowano: 11-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sektor energetyczny mierzy się dziś z wieloma trudnymi wyzwaniami. Zmiany wymaga filozofia działania sektora. Nowe podejście powinno bazować na OZE i technologiach.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego digitalizacja w energetyce jest dziś stawiana w jednym rządzie z decentralizacją, dekarbonizacją
  • czym jest twin transformation (transformacja bliźniacza) i co ją napędza
  • jaką rolę w budowaniu nowej energetyki odgrywają innowacje technologiczne i podmioty finansujące ich powstawanie

Fundacja Startup Poland, reprezentująca krajowe środowisko technologiczne i startupowe, podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaprezentowała raport „Technologie na rzecz energii”. Jego autorzy postulują m.in. o zapewnienie stabilności regulacyjnej dla przedsiębiorców działających w sektorze energetycznym, efektywne wykorzystanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy na zieloną transformację i wprowadzenie ułatwień formalnych dla branży odnawialnych źródeł energii (OZE). Fundacja rekomenduje ponadto zwiększenie wsparcia dla inwestorów i firm produkujących technologie niskoemisyjne.

Trzy kryzysy jednocześnie

Zmiany, zarówno w ujęciu globalnym, europejskim, jak i krajowym, są potrzebne zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy mamy do czynienia – jak czytamy w raporcie – z trzema kryzysami jednocześnie: pandemią, wojną w Ukrainie i pierwszymi symptomami katastrofy klimatycznej. Wymuszają one przemodelowanie polityki energetycznej. Z jednej strony potrzebna jest natychmiastowa odpowiedź na skokowe zwyżki cen surowców energetycznych, z drugiej stworzenie nowej filozofii produkcji energii i uniezależnienie od zewnętrznych źródeł energii. Transformację m.in. w zakresie produkcji energii wymusza dodatkowo postęp technologiczny. „Big data, blockchain, internet rzeczy, smart cities czy coraz bardziej nowoczesne i wydajne technologie produkcji energii z OZE zaczynają grać coraz większą rolę w produkcji, dystrybucji i optymalizacji zużycia energii bądź ograniczaniu jej utraty” - czytamy w raporcie. Digitalizacja przez wielu ekspertów jest więc wymieniana obok decentralizacji, dekarbonizacji, czyli największych wyzwań energetycznych obecnych czasów.

Nowa filozofia
Nowa filozofia
Sektor energetyczny stoi dziś na progu olbrzymich przemian. Zmiany wymusza obecny kryzys i technologiczne trendy.
Adobe Stock

„Ogromne zmiany w technologii cyfrowej i rozwój usług cyfrowych oparty na technologii chmurowej, sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, tworzą doskonałe warunki do niskoemisyjnej transformacji energetycznej, której nieodłącznie towarzyszy transformacja cyfrowa. W branży funkcjonuje termin twin transformation (transformacja bliźniacza), w której założenia Europejskiego Zielonego Ładu są realizowane i napędzane zmianami technologicznymi” – twierdzi Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa w polskim oddziale Microsoft, cytowany w publikacji Startup Poland.

Przedstawiciel Microsofu zwraca ponadto uwagę na tworzącą się w tym obszarze przestrzeń dla technologicznych start-upów gotowych do wprowadzania na rynek „innowacyjnych i odważnych projektów”.

Poznaj program warsztatu “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku”, 29 listopada 2022, Online >>

W korporacyjnym kręgu

Bartek Gola, partner generalny funduszu SpeedUp Energy Innovation, uważa, że start-up jest najlepszym „środowiskiem do tworzenia komercyjnej innowacji”: nowych elementów w ogniwach, turbinach, akumulatorach, oprogramowania do zarządzania wytwarzaniem energii, stabilizacji sieć, obsługi odbiorców energii itp. To stwarza biznesową szansę także dla podmiotów finansujących rozwój start-upów i technologicznych spółek. Choć kluczową rolę pełnią tu pieniądze europejskie, w kraju udostępniane głównie przez fundusze venture capital, czyli podmioty wysokiego ryzyka (dofinansowywane z publicznych programów nadzorowanych np. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Polski Fundusz Rozwoju), to spore pole działania roztacza się także przed korporacjami czy spółkami skarbu państwa.

Jak czytamy, „jednym z dobrych narzędzi, jakie może użyć korporacja jest korporacyjny fundusz inwestycyjny, tzw. CVC. Podstawową korzyścią korporacji może być przyciągniecie innowacji i talentów, które prawdopodobnie nie pojawiłyby się w tradycyjnej strukturze dużego przedsiębiorstwa i tym samym zapewnić podaż nowych technologii, które posiadają potencjał do realizacji jej celów strategicznych”. To istotne, tym bardziej, że sektor energetyczny jest zdominowany przez duże podmioty, mocno zakorzenione na rynku.

A szybki rozwój start-upów na rynku energii jest realny.

"Proces przechodzenia z centralnego systemu produkcji i dystrybucji energii na sieci rozproszone, rozwój segmentu prosumenckiego, potrzeba nowych rozwiązań z zakresu digitalizacji energetyki, a co za tym idzie – cyberbezpieczeństwa, czy wreszcie rozwiązania problemu magazynowania energii – to wszystko są obszary, w których jest miejsce na innowacyjne, elastyczne rozwiązania. A to właśnie stanowi domenę start-upów” – argumentuje Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane