Inwestorzy stracili wiarę w złoto

Mimo 28-procentowej przeceny złota w 2013 r. inwestorzy nadal nie wierzą w trwałe odbicie na rynku kruszcu, wynika z ankiety agencji Bloomberg.

W trzecim kwartale ceny metalu ukształtują się na poziomie 1250 USD za uncję, wynika ze średniej prognoz analityków. To oznaczałoby 4,6-procentowy spadek w porównaniu z notowaniami z czwartku. Inwestorzy wierzą w pogłębienie przeceny z ostatnich kwartałów, choć w ubiegłym roku złoto straciło aż 28 proc., a aktywa używanych do inwestycji w kruszec funduszy zamkniętych spadły najniżej od pięciu lat.

- Zwyżki nie utrzymają się. Ubiegłotygodniowy skok wynikał jedynie z pogorszenia sytuacji w Iraku oraz gołębich uwag prezes Fedu Janet Yellen. Inwestorzy szybko znajdą inne obiekty zainteresowania. Aktywa funduszy spadły, a to pokazuje, że ludzie puszczają rynek złota w poszukiwaniu lepszych inwestycji – komentował dla Bloomberga Donald Selkin, główny strateg rynkowy biura maklerskiego National Securities

Ubiegły tydzień ceny złota zamknęły 2,9-procentową zwyżką, a w czwartek za uncję kruszcu płaci się 1310 USD. To o 31,8 proc. mniej niż na szczycie z 2011 r., jednak o 8,8 proc. więcej niż na początku tego roku.

Notowania złota w USD za uncję od szczytu z 2011 r. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu