Inwestorzy szukają bezpieczeństwa

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 10-03-2014, 18:02

Miniony tydzień zaczynaliśmy od spadków w reakcji na niepokojące doniesienia z Ukrainy. Z kolei ten tydzień również rozpoczęty został negatywnym impulsem, ale pochodzącym z Chin. Dodać warto, że niepewność co do sytuacji naszego wschodniego sąsiada z pewnością nie pomagała.

Nastroje o poranku ustawiły fatalne informacje z Chin, gdzie w sobotę opublikowane zostały dane o dynamice lutowego eksportu, który nieoczekiwanie spadł aż o 18,1% r/r, co w konsekwencji doprowadziło do zanotowania przez Państwo Środka deficytu handlowego w wysokości 22,98 mld dolarów. Dane wyraźnie minęły się z oczekiwaniami, gdzie spodziewano się wzrostu eksportu na poziomie 6,8% r/r. Tak zaskakująco słaby wynik w niemałej mierze był efektem przypadającego na początek lutego święta Nowego Roku Księżycowego, ale niepojący spadek dynamiki eksportu o 1,6% r/r zaraportowano także w przypadku skumulowanego okresu za dwa pierwsze miesiące roku, gdzie wpływ święta powinien być ograniczony. Wszystko to rodziło niepokoje o koniunkturę w drugiej największej gospodarce świata, co z kolei w oczywisty sposób negatywnym echem odbiło się na rynku surowców. Stąd szczególną słabość prezentowały dzisiaj spółki surowcowe na czele z KGHM.

Zniżkujące walory miedziowego konglomeratu to jednak nie jedyna cecha charakterystyczna dzisiejszych notowań. Była nim bowiem równie rzucająca się w oczy słabość sektora małych i średnich spółek. Tutaj dane z Chin nie powinny mieć aż tak dominującego wpływu i za spadkami w niemałym stopniu stały niepokoje o dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie. Trzeba pamiętać, że wiele polskich spółek dynamicznie na Wschodzie się rozwijało i chciało dalej zwiększać skalę swojej działalności. Ostatnie wydarzenia stawiają tutaj pewien znak zapytania, a inwestorzy już teraz starają się wyceniać utracone na Wschodzie wpływy.

Z drugiej strony mamy spółki, które w Rosji czy na Ukrainie działalności nie prowadzą, ale zyski z inwestycji w ich akcje są na tyle duże, że cześć inwestorów chce je zrealizować. Generalnie obraz całej sesji dowodził temu, że inwestorzy przyjęli bardzo ostrożną postawę i szukali bezpieczeństwa szczególnie w dużych spółkach o defensywnym charakterze. Unikane z kolei były walory przedsiębiorstw mniejszych, które z definicji obarczone są większym ryzykiem. Wynik takiego handlu to spadek indeksu gromadzącego spółki o najmniejszej kapitalizacji - WIG-Plus - aż o 1,9%. Spółki największe zaliczane do indeksu WIG20 przez większą część sesji utrzymywały najniższe straty, ale obniżający notowania fixing ostatecznie i tak doprowadził do spadku przekraczającego 1,5%.      

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Polecane