Inwestorzy utopieni w wódce

Akcjonariusze CEDC bez akcji i bez rekompensaty. Prospekt wyczerpująco informował o ryzyku — twierdzi KNF.

Gdy czołowy gracz na rosyjskim rynku wódki premium, Russian Standard Corporation, należący do Roust Trading, został rok temu strategicznym inwestorem w borykającym się z ogromnym zadłużeniem CEDC, inni akcjonariusze uznali to za koło ratunkowe. Teraz sami znaleźli się jednak za burtą, i to bez żadnego koła ratunkowego.

Wśród tych, którzy liczą straty, jest ING OFE z pakietem 6,5 proc. walorów. Akcje ING, jak i pozostałych akcjonariuszy, zostaną anulowane, a 100 proc. nowych obejmie Roust Trading. Wymaga to zgody amerykańskiego sądu, który podejmie decyzję 13 maja. Do piątku inwestorzy żyli jednak nadzieją, że Roust Trading wypłaci wszystkim akcjonariuszom (więc również sobie) 5 mln USD rekompensaty, czyli około 0,19 zł na akcję. Tak się jednak nie stanie. „Żądanie CEDC oraz gotowość Roust Trading do wypłaty rekompensaty dla 0zł Tyle dostaną akcjonariusze CEDC w zamian za anulowane akcje.

akcjonariuszy opierały się na założeniu braku sprzeciwu ze strony innych interesariuszy CEDC oraz na założeniu, że ta rekompensata nie zakłóci procesu zatwierdzania i realizacji Planu Reorganizacji CEDC odzwierciedlającego osiągnięte porozumienie. W świetle napotkanego sprzeciwu i zastrzeżeń, CEDC wycofała swoje żądanie, a Roust Trading nie zaoferuje wspomnianej rekompensaty. W rezultacie, po zatwierdzeniu Planu Reorganizacji CEDC przez Sąd Upadłościowy Stanów Zjednoczonych w Delaware oraz po jego wejściu w życie, wszystkie istniejące obecnie akcje CEDC zostaną anulowane, a akcjonariusze CEDC nie otrzymają w zamian żadnego wynagrodzenia” — poinformowała spółka w komunikacie.

Jak przekonuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), jest to zgodne z prawem. — Akcje spółki CEDC emitowane są na podstawie prawa stanu Delaware i również na tej podstawie dokonywane są operacje na papierach, w tym również ich anulowanie. Ma ono, jak wskazuje spółka (w przypadku decyzji sądu), dotyczyć wszystkich papierów, także notowanych na GPW.Prospekt CEDC wyczerpująco odnosił się do takiego rodzaju ryzyka — komentuje Maciej Krzysztoszek z KNF.

Jeszcze pod koniec stycznia analitycy ING wyceniali akcje a ponad 5,90 zł i rekomendowali „trzymaj”. ING OFE pytane o swoją inwestycję w producenta Żubrówki nabiera wody w usta.

— Nie komentujemy — ucina Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes ING PTE. W najlepszych czasach akcje CEDC kosztowały ponad 150 zł. W ostatnim dniu notowań na GPW spadały nawet do 0,1 zł. Producent Żubrówki cały czas zapewnia, że restrukturyzacja finansowa nie powinna mieć żadnego wpływu na funkcjonowanie spółek w Polsce, Rosji, na Ukrainie i Węgrzech.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane