Inwestorzy wierzą w polskie nieruchomości

opublikowano: 23-05-2023, 15:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W I kw. 2023 r. fundusze ulokowały w Europie Środkowo-Wschodniej 1,3 mld EUR, a więc o 58 proc. mniej niż rok wcześniej. Nad Wisłę trafiła połowa kapitału.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile fundusze ulokowały w polskich nieruchomościach w I kw. 2023 r.
  • ile zainwestowały w Europie ŚrodkowoWschodniej
  • jakie prognozy odnośnie sytuacji nad Wisłą mają eksperci

W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. inwestorzy zagraniczni kupili w Polsce nieruchomości o łącznej wartości 650 mln EUR — wynika najnowszych danych Colliersa. Rok wcześniej było to 1,6 mld EUR.

Eksperci Colliersa zwracają jednak uwagę, że mimo spadku Polska pozostawała atrakcyjnym miejscem dla inwestorów i zakończyła I kw. 2023 r. z 50-procentowym udziałem w wartości transakcji całego regionu. W przypadku Czech, które znalazły się na drugiej pozycji, odsetek wyniósł 31 proc.

Niesprzyjające warunki:
Niesprzyjające warunki:
Obawy inwestorów związane z wysoką inflacją, podwyżkami stóp procentowych, słabym wzrostem gospodarczym i ryzykiem geopolitycznym ograniczały w ostatnich miesiącach popyt na nieruchomości.
Adobe Stock

Eksperci Colliersa uważają, że dobra kondycja rodzimego rynku najmu oraz pozytywna dynamika podaży i popytu w największych polskich miastach będą coraz bardziej przyciągać nabywców, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich. W drugiej kolejności na zakupy ruszą inwestorzy z najbardziej ustabilizowanych rynków. Colliers prognozuje, że sytuacja nad Wisłą zacznie się normować pod koniec 2023 r.

1,3mld EUR

Taką kwotę — według Colliersa — zainwestowały fundusze w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w I kw. tego roku...

650mln EUR

...a taką w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane