Inwestorzy wynagrodzili solidne spółki

Choć w poniedziałek indeksy zanotowały nieznaczne spadki, przetasowania w portfelach inwestorów pomogły tym emitentom, którzy mieli się czym pochwalić.

Wciąż nie najlepsze nastroje na globalnych rynkach pociągnęły w poniedziałkowym handlu notowania akcji na warszawskiej giełdzie w dół. WIG20 spadł o 0,6 proc., a indeksy mniejszych spółek, mWIG40 i sWIG80, straciły symboliczne 0,1 proc. Liderem spadków w gronie blue chipów był Kernel (-3,3 proc.), którego notowania spadły najniżej od ośmiu miesięcy. Akcjonariusze wciąż nie mogą otrząsnąć się po opublikowanych w ubiegłym tygodniu fatalnych wynikach za zakończony kwartał.

Drugą z najgorszych inwestycji było PKO BP (-2,4 proc.). Choć zysk netto spółki w czwartym kwartale był zgodny z rynkowymi oczekiwaniami, to jednak analitycy zwracają uwagę na słaby wynik odsetkowy. Trzecią sesję z rzędu rosły jednak notowania TPSA (+1,1 proc.). Nie przeszkodziło w tym obniżenie przez agencję Moody’s ratingu do Baa1 z perspektywą negatywną. Najwięcej w WIG20 zyskał Boryszew (+4,4 proc.), którego notowania mocno odbiły się z półtorarocznych minimów, zanotowanych w piątek po publikacji słabych wyników.

Mimo pozornego spokoju na indeksach średniaków, także w tej grupie mieliśmy do czynienia ze znacznymi przetasowaniami. Z 20 – miesięcznych maksimów osunął się kurs Budimeksu (-1,9 proc.). Nie pomogła informacja o tym, że spółka z grupy emitenta otrzymała trzyletni kontrakt na obsługę techniczną Stadionu Narodowego. Jego wartość to 4,3 mln zł. Wśród największych spadkowiczów w mWIG40 znalazł się Ciech (-2,2 proc.). Strata w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wzrosła rok do roku dziesięciokrotnie, do 89 mln zł. Analitycy oczekiwali, że wyniesie 69 mln zł. 5,5 proc. zyskało jednak Echo Investment. Zysk netto w zakończonym kwartale sięgnął 332,3 mln zł i był prawie trzykrotnie wyższy od oczekiwań analityków, choć w dużej części był to efekt rozwiązania rezerw.

O blisko 3 proc. podrożały papiery Elektrobudowy. Spółka ma dwie nowe umowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Ich wartość to blisko 440 mln zł netto. Drugi dzień z rzędu mocno zyskiwało przecenione w poprzednich miesiącach MNI (+6,0 proc.). Spółka zapowiedziała, że w tym roku osiągnie co najmniej 70 mln zł zysku na poziomie EBITDA. Tuż pod rocznymi maksimami utrzymywał się kurs Mostostalu Zabrze (0,0 proc.). W tym roku spółka spodziewa się umiarkowanego wzrostu przychodów przy zachowaniu marży brutto, na koniec lutego wartość portfela zamówień sięgnęła 665 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Inwestorzy wynagrodzili solidne spółki