Inwestorzy wynagrodzili solidne spółki

Choć w poniedziałek indeksy zanotowały nieznaczne spadki, przetasowania w portfelach inwestorów pomogły tym emitentom, którzy mieli się czym pochwalić.

Wciąż nie najlepsze nastroje na globalnych rynkach pociągnęły w poniedziałkowym handlu notowania akcji na warszawskiej giełdzie w dół. WIG20 spadł o 0,6 proc., a indeksy mniejszych spółek, mWIG40 i sWIG80, straciły symboliczne 0,1 proc. Liderem spadków w gronie blue chipów był Kernel (-3,3 proc.), którego notowania spadły najniżej od ośmiu miesięcy. Akcjonariusze wciąż nie mogą otrząsnąć się po opublikowanych w ubiegłym tygodniu fatalnych wynikach za zakończony kwartał.

Drugą z najgorszych inwestycji było PKO BP (-2,4 proc.). Choć zysk netto spółki w czwartym kwartale był zgodny z rynkowymi oczekiwaniami, to jednak analitycy zwracają uwagę na słaby wynik odsetkowy. Trzecią sesję z rzędu rosły jednak notowania TPSA (+1,1 proc.). Nie przeszkodziło w tym obniżenie przez agencję Moody’s ratingu do Baa1 z perspektywą negatywną. Najwięcej w WIG20 zyskał Boryszew (+4,4 proc.), którego notowania mocno odbiły się z półtorarocznych minimów, zanotowanych w piątek po publikacji słabych wyników.

Mimo pozornego spokoju na indeksach średniaków, także w tej grupie mieliśmy do czynienia ze znacznymi przetasowaniami. Z 20 – miesięcznych maksimów osunął się kurs Budimeksu (-1,9 proc.). Nie pomogła informacja o tym, że spółka z grupy emitenta otrzymała trzyletni kontrakt na obsługę techniczną Stadionu Narodowego. Jego wartość to 4,3 mln zł. Wśród największych spadkowiczów w mWIG40 znalazł się Ciech (-2,2 proc.). Strata w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wzrosła rok do roku dziesięciokrotnie, do 89 mln zł. Analitycy oczekiwali, że wyniesie 69 mln zł. 5,5 proc. zyskało jednak Echo Investment. Zysk netto w zakończonym kwartale sięgnął 332,3 mln zł i był prawie trzykrotnie wyższy od oczekiwań analityków, choć w dużej części był to efekt rozwiązania rezerw.

O blisko 3 proc. podrożały papiery Elektrobudowy. Spółka ma dwie nowe umowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Ich wartość to blisko 440 mln zł netto. Drugi dzień z rzędu mocno zyskiwało przecenione w poprzednich miesiącach MNI (+6,0 proc.). Spółka zapowiedziała, że w tym roku osiągnie co najmniej 70 mln zł zysku na poziomie EBITDA. Tuż pod rocznymi maksimami utrzymywał się kurs Mostostalu Zabrze (0,0 proc.). W tym roku spółka spodziewa się umiarkowanego wzrostu przychodów przy zachowaniu marży brutto, na koniec lutego wartość portfela zamówień sięgnęła 665 mln zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane