Inwestorzy za oceanem udanie rozpoczynają IV kwartał

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 01-10-2003, 20:23

Inwestorzy na Wall Street postanowili już na pierwszej sesji miesiąca wykorzystać okazję, jaką po ostatniej przecenie stanowią tanie akcje. Krótko po rozpoczęciu notowań gracze dowiedzieli się, że wskaźnik ISM, obrazujący aktywność sektora wytwórczego, spadł we wrześniu do 53,7 pkt. Rozczarowały też dane z rynku nieruchomości, ale na obie informacje rynek nie zareagował.

Analitycy oczekiwali, że ISM sięgnie 54,9 pkt. Mimo spadki jego wartości, ważne że już piąty miesiąc z rzędu przekracza ona 50 pkt., co oznacza, że aktywność wciąż rośnie.

Mniejszy niż oczekiwano okazał się także wzrost sierpniowych wydatków na budownictwo. Wyniósł on 0,2 proc. Rynek oczekiwał, że jego dynamika będzie dwukrotnie wyższa, ale wydatki i tak okazały się najwyższe od początku roku. Dobre informacje napłynęły za to z rynku pracy. Badania firmy Challenger, Gray & Christmas pokazały spadek tempa redukcji zatrudnienia we wrześniu. To dobre informacje w kontekście piątkowych danych o stanie bezrobocia.

Poza papierami General Motors drożeją wszystkie akcje notowane w ramach średniej Dow Jones. Spadek kursu papierów największego koncernu motoryzacyjnego na świecie wiąże się z ostatnimi wiadomościami, które przekazali jego najwięksi rywale. Ford i DaimlerChrysler zapowiedzieli zwolnienie łącznie w ciągu kilku najbliższych lat ok. 50 tys. pracowników. Spółki muszą szukać oszczędności w związku z wyniszczającą wojną cenową, która polega na stosowaniu zachęt finansowych mających przyciągnąć klientów. GM ogłosił w środę, że planuje stosowanie ich w przyszłym roku.

Drożeją wyraźnie papiery Clear Channel Communications. Największa w USA sieć rozgłośni radiowych poinformowała, że jej kwartalne zyski są zgodne z oczekiwaniami rynku.

Popytem cieszą się papiery spółek farmaceutycznych. Rośnie kurs m.in. Eli Lilly, która poinformowała jej lek nowy antydepresyjny nie wymagają dodatkowych badań, aby uzyskać akceptację władz. Drożeją papiery Schering-Plough. Spółka ujawniła, że śledztwo w sprawie domniemanych nieprawidłowości, których miała się dopuścić w Puerto Rico, zostało zamknięte.

Nieznacznie zyskuje kurs Exxon Mobil, chociaż koncern naftowy może stracić 100 mln USD. To potencjalne dodatkowe koszty związane z katastrofą tankowca Exxon Valdez u wybrzeży Alaski w 1989 r.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu