Inwestorzy żądają zmian

Karolina Guzińska
13-10-1998, 00:00

Inwestorzy żądają zmian

ZMIANA WARTY: Waldemar Dąbrowski, dotychczasowy prezes PAIZ, od kierowania agencją wolał dyrektorski fotel w Teatrze Narodowym.

Już po raz drugi Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych przeprowadziła badania opinii zagranicznych inwestorów na temat klimatu inwestycyjnego w Polsce. Najlepiej oceniono wzrost gospodarczy i stabilność polityczną kraju, najgorzej — infrastrukturę komunikacyjną i wysokość opłat na ZUS.

— Zdaniem inwestorów, klimat do robienia interesów w Polsce jest coraz cieplejszy i pod tym względem jesteśmy postrzegani jako lider w regionie. Aż 80 proc. badanych uznało, że przyszłość będzie jeszcze lepsza – twierdzi Wojciech Dziemianowicz, dyrektor departamentu współpracy regionalnej PAIZ.

Inwestorzy oceniali osiem „mikroklimatów“ w skali od 1 do 5. Najlepsze wyniki uzyskał obraz Polski za granicą i jej wzrost gospodarczy. Jako przeciętne większość respondentów uznała poziomy inflacji i bezrobocia. Jednym z lepiej ocenianych mikroklimatów były kwalifikacje i motywacje kadry pracowniczej. Równie pozytywnie prezentuje się blok odpowiedzi na temat stosunków społeczno-gospodarczych w Polsce. Oceny bardzo dobre uzyskał stosunek władz lokalnych do bezpośrednich inwestycji zagranicznych i możliwość współpracy z nimi. W porównaniu do wyników badań zeszłorocznych, spadła ocena infrastruktury komunikacyjnej. Coraz gorzej inwestorzy oceniają stan dróg w Polsce i niecierpliwi ich brak konkretnych działań w tej sprawie. Natomiast infrastruktura telekomunikacyjna i bankowa otrzymały oceny lepsze. Nieprzychylne oceny wydano także wysokości opłat na ZUS i podatku dochodowego. Zapytani, co zmieniliby w pierwszej kolejności, inwestorzy wskazują właśnie na ten podatek, wysokość VAT i infrastrukturę techniczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy żądają zmian