Inwestycje! Fuzja czeka

Marcin Goralewski
opublikowano: 26-07-2006, 00:00

Adam Chełchowski chciałby szybko przeprowadzić fuzję Impexmetalu i Boryszewa. Połączenie mogą jednak wstrzymać inwestycje.

Boryszew i Impexmetal, dwie spółki giełdowe kontrolowane przez Romana Karkosika, szykują dla inwestorów niespodziankę.

— Analizujemy kilka dużych projektów inwestycyjnych. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie zrealizujemy — mówi Adam Chełchowski, od poniedziałku prezes obu spółek.

Na razie nie wiadomo wiele więcej. Nie jest wykluczone, że inwestycje obejmą nowe rodzaje działalności. Mogą polegać na zakupie przedsiębiorstw lub budowie ich od podstaw. Obecnie grupa działa m.in. w branży chemicznej, aluminiowej, miedziowej i metali nieżelaznych.

— Poszczególne projekty są na różnym etapie przygotowywania. O niektórych będziemy wiedzieli więcej już niebawem, o innych dopiero za kilka miesięcy — mówi Adam Chełchowski.

Co z finansowaniem?

— W przypadku dużych projektów, na przykład powyżej 200 mln zł, nie wykluczam podwyższenia kapitału — ujawnia prezes Impexmetalu i Boryszewa.

Inwestycje są ważne, bo warunkują przeprowadzenie fuzji pomiędzy spółkami zarządzanymi przez Adama Chełchowskiego. Roman Karkosik mówił, że to najważniejsza kwestia.

— Podtrzymuję opinię, że im wcześniej dojdzie do połączenia, tym szybciej pojawią się korzyści dla akcjonariuszy. Jeśli jednak będziemy chcieli przeprowadzić duży projekt inwestycyjny, który znacząco podniesie wartość jednej z firm, to bez wątpienia taka inwestycja będzie miała znaczenie priorytetowe — tłumaczy prezes Boryszewa i Impexmetalu.

Kilka miesięcy temu Krzysztof Sędzikowski, poprzednik Adama Chełchowskiego, przedstawił harmonogram fuzji. Zgodnie z nim akcjonariusze spółek powinni właśnie głosować uchwałę o połączeniu, czyli podjąć ostatnią decyzję. Plan jest już nieaktualny.

— Minęło kilka miesięcy. Będziemy więc chcieli, aby audytor, który ma policzyć parytet akcji, zrobił to, uwzględniając nowe dane — mówi Adam Chełchowski.

Chodzi m.in. o wyniki finansowe spółek. Po raz kolejny uaktywni się pewnie grupa mniejszościowych akcjonariuszy Impexmetalu, która wcześniej protestowała przeciwko, ich zdaniem, niekorzystnemu parytetowi (choć oficjalnie nigdy go nie ogłoszono).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu