Inwestycje rosną tylko w Polsce

opublikowano: 28-11-2012, 00:00

W pierwszym półroczu liczba projektów spadła na świecie o 23 proc., a w Polsce — wręcz przeciwnie.

155 projektów za 823 mln USD, dzięki którym powstało 5,1 tys. miejsc pracy — oto dorobek Polski w ściąganiu inwestycji zagranicznych od stycznia do czerwca tego roku, wynika z raportu przygotowanego przez fDi Intelligence, firmę badawczą z grupy Financial Times.

„Liczba projektów wzrosła o 3 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2011 r. To wbrew światowemu trendowi, bo globalnie liczba projektów w tym samym okresie zmniejszyła się o 23 proc.” — czytamy w komentarzu fDi. Co więcej, przez pół roku powstało niewiele mniej miejsc pracy niż przez cały 2011 r. Z danych fDi za trzy kwartały wynika, że do końca września 219 projektów za niemal 1,5 mld USD stworzyło w Polsce 8,3 tys. etatów (a to już więcej niż w całym 2011 r.). Daleko jednak do rekordowego pod tym względem 2005 r., gdy zagraniczni inwestorzy stworzyli 39 tys. miejsc pracy. W pierwszym półroczu najwięcej było projektów firm amerykańskich — 25 proc. Firmy z Europy Wschodniej zrealizowały 8 proc. projektów, w 2011 r. było to tylko 2 proc. Warszawa pozostaje najbardziej atrakcyjną lokalizacją, do której trafia co piąty projekt. W czołówce są także Kraków, Wrocław, Katowice i Poznań. Katowice podwoiły liczbę projektów w pierwszym półroczu w porównaniu z tym samym okresem 2011 r.

Dane fDi to dobre wieści, bo w ostatnim raporcie UNCTAD Polska wypadła słabo: jako jeden z nielicznych krajów zanotowaliśmy w pierwszym półroczu odpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Należy jednak pamiętać, że już w lipcu i sierpniu napłynęło 1,6 mld USD i bilans wygląda dużo lepiej. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła (stan na październik) 40 projektów za 1 mld EUR, dzięki którym w najbliższych latach powstanie 7,1 tys. miejsc pracy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu