Inwestycje w Grupie Azoty

opublikowano: 01-02-2018, 22:00

31 stycznia 2018 r. ogłoszono przetarg na budowę bloku energetycznego w elektrowni w Puławach.

Blok węglowy o mocy 100 MW powstanie w zakładowej elektrociepłowni należącej do Grupy Azoty Puławy. Jest wart około 890 mln zł.

— Nowy układ energetyczny będzie dostosowany do potrzeb Grupy Azoty Puławy w zakresie wytwarzania ciepła technologicznego. Zmniejszy też zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. To optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne naszychprzyszłych inwestycji, ale też determinujące rozwój spółek z Grupy Kapitałowej, m.in. przez zapewnienie im ciągłości dostaw surowców — mówi Jacek Janiszek, prezes Grupy Azoty Puławy.

Będzie to blok ciepłowniczo- -kondensacyjny z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi. Spełni unijne normy ochrony środowiska zgodnie z tzw. konkluzją BAT. Ogłoszenie przetargu na budowę bloku zainaugurowało największą inwestycję energetyczną Grupy Azoty.

— Inwestycja jest elementem programu, na który do 2020 r. przeznaczonych zostanie około 7 mld zł. Jestem przekonany, że determinacja, z jaką prowadzone są kolejne inwestycje, jak ta w Puławach, i zaangażowanie spółek przyczyni się do usprawnienia działalności operacyjnej i wzmocnienia pozycji całej Grupy Azoty na bardzo konkurencyjnym rynku europejskim — mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Zgodnie z harmonogramem postępowanie przetargowe na budowę bloku węglowego powinno się zakończyć w czwartym kwartale 2018 r. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na grudzień 2018 r., a jej zakończenie na czwarty kwartał 2021 r. Regularna eksploatacja rozpocznie się do końca 2021 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy