Inwestycje wartości 120 mln zł w Katowickiej SSE

opublikowano: 09-11-2004, 11:53

Ponad 120 mln zł kosztować będą łącznie trzy nowe przedsięwzięcia ulokowane na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Inwestorzy z kapitałem włoskim, hiszpańskim i szwedzko-włoskim stworzą w sumie ponad 300 miejsc pracy - poinformowali we wtorek przedstawiciele KSSE.

Według prognoz, w całym 2004 r. KSSE - największa spośród działających w Polsce stref - pozyska łącznie ok. 12 nowych inwestorów deklarujących zainwestowanie ok. 700 mln zł i stworzenie ponad tysiąca nowych miejsc pracy. Jeszcze w tym roku planowane są kolejne przetargi dla potencjalnych inwestorów.

W październiku do grona inwestorów KSSE dołączyła spółka należąca do hiszpańskiej grupy Francisco Ros Casares - lidera hiszpańskiego rynku przetwórstwa i dystrybucji produktów hutniczych m.in. dla branż budowlanej, AGD i motoryzacyjnej. Firma zainwestuje w Gliwicach ponad 40 mln zł, tworząc docelowo 150 miejsc pracy. To pierwsza zagraniczna inwestycja hiszpańskiej grupy, realizowana z myślą o rynkach polskim, czeskim, słowackim i niemieckim.

W jastrzębsko-żorskiej części KSSE zainwestuje reprezentująca kapitał włoski spółka Techno Morando Polska; będzie to już druga inwestycja włoskiej spółki-matki w strefie. Na dwuhektarowej działce firma produkować będzie rury technologiczne dla przemysłu motoryzacyjnego: rurki do poduszek powietrznych, zawieszeń samochodów, układów wydechowych, systemów klimatyzacyjnych. Inwestycja pochłonie ponad 19 mln zł, a zatrudnienie znajdzie 95 osób.

Nowe przedsięwzięcie zaplanowała też działająca już w strefie firma z włosko-szwedzkim kapitałem Plastal, produkująca w gliwickiej części KSSE tworzywa sztuczne dla motoryzacji. W rozbudowę fabryki o nowoczesną linię lakierniczą firma dodatkowo zainwestuje ponad 66 mln zł i zatrudni 70 osób.

Największą, wśród pozyskanych w tym roku, inwestycję w KSSE planuje amerykański koncern Eaton Corporation, który kosztem blisko 250 mln zł wybuduje w Bielsku-Białej fabrykę części do silników samochodowych, tworząc co najmniej 300 miejsc pracy.

W pierwszej połowie roku na inwestycję w KSSE zdecydował się już m.in. koncern Electrolux, który rozbuduje fabrykę w Siewierzu. Z kolei należąca do włoskiego koncernu firma Bitron Poland uruchomi w Sosnowcu produkcję podzespołów do samochodów i sprzętu gospodarstwa domowego. Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa buduje w Sławkowie - także na terenie KSSE - terminal przeładunkowy przy końcu tzw. szerokiego toru, łączącego Polskę ze Wschodem.

Ponadto nowym inwestorem, choć niekorzystającym z ulg przysługujących w strefach, jest w KSSE brytyjska firma deweloperska Parkridge Developmens - na 14 hektarach gruntu w Dąbrowie Górniczej wybuduje ona hale, które udostępni innym inwestorom. W ten sposób będą oni korzystać z dobrodziejstw strefy bez konieczności budowania własnych fabryk.

W październiku w sosnowiecko-dąbrowskiej części KSSE rozpoczęła się budowa odlewni żeliwa włoskiej grupy Brembo, produkującej komponenty dla motoryzacji. Odlewnia powstanie kosztem ok. 40 mln euro obok istniejącej już fabryki tarcz hamulcowych Brembo Poland. Pracę znajdzie ok. 200 osób.

W istniejącej od 1996 r. strefie inwestorzy zainwestowali dotąd 6,4 mld zł wobec deklarowanych 7,1 mld zł. Powstało już blisko 17,1 tys. z zadeklarowanych przez inwestorów 18,1 tys. nowych miejsc pracy. Spośród realnie działających w KSSE 99 firm, 63 rozpoczęły już produkcję, a pozostałe są w różnej fazie realizacji swoich przedsięwzięć.

Powierzchnia KSSE to blisko 1,1 tys. hektarów. Zapełniona jest w niespełna połowie. Zarząd strefy liczy, że w 2010 roku zapełnione będzie ok. 80 proc. jej terenu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestycje wartości 120 mln zł w Katowickiej SSE