Inwestycyjna opowieść nabiera rumieńców

opublikowano: 21-11-2017, 22:00

W trzecim kwartale samorządy wyraźnie podkręciły tempo wydatków na inwestycje, ale większe firmy nadal się ociągają.

Kilka dni temu Ministerstwo Finansów podzieliło się danymi o wynikach jednostek samorządu terytorialnego (JST), ale nie ujawniło wówczas szczegółowej struktury. Ogólniki, w szczególności 14,74 mld zł nadwyżki po trzech kwartałach, zestawione z 13,5 mld zł, które samorządy miały w połowie roku, nasuwały pytanie — czy wyniku nie podkręciła awersja do inwestowania. Dziś już wiemy, że… nie.

Samorządy się odkuły

W trzecim kwartale JST przeznaczyły na inwestycje blisko 8 mld zł, czyli aż 44 proc. więcej niż rok temu. W pierwszym kwartale nakłady wyniosły 1,8 mld zł, a w drugim 4,1 mld zł. Roczna dynamika wyniosła wówczas — odpowiednio — 11 proc. i 24 proc. Bez względu na to, które ujęcie wybierzemy, wniosek jest jeden — inwestycje samorządowe nabierają tempa. Skąd więc wzrost nadwyżki budżetowej? — Czynników jest kilka. Odpowiada za to w szczególności stosunkowo mocna strona dochodowa, a tu w grę wchodzą m.in. rosnące dochody z PIT. Do tego pomogło prawdopodobnie zamrożenie płac w budżetówce — mówi Piotr Bartkiewicz, analityk mBanku.

Dochody JST po trzech kwartałach tego roku wyniosły 171,636 mln zł i w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosły o 7,2 proc. Dochody z PIT wzrosły w tym czasie o 8 proc., a wydatki na wynagrodzenia pracowników samorządowych o 4 proc. To mniej, niż wynosi tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (w okresie styczeń-wrzesień płace rosły tu średnio w tempie 5,2 proc. r/r).

Łyżka dziegciu

Inwestycje samorządowe odpowiadają za ok. 10 proc. inwestycji w środki trwałe w całej polskiej gospodarce. Tego samego dnia GUS podzielił się wynikami przedsiębiorstw niefinansowych, zatrudniających co najmniej 50 osób, które generują nieco ponad 1/3 nakładów inwestycyjnych ogółem. Tu powodów do entuzjazmu brakuje. Podmioty z tego segmentu przez trzy kwartały 2017 r. przeznaczyły na inwestycje 80,2 mld zł, a więc o 1 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

O 6,3 proc. r/r spadły nakłady na budynki i budowle, a o 1,4 proc. na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia. Wzrosły natomiast nakłady na środki transportu — o 15,8 proc. r/r. Dynamikę inwestycji niezmiennie podkopuje górnictwo i energetyka, gdzie nakłady spadły o — odpowiednio — 19,6 i 18,1 proc. r/r. Najmocniej (o 18,6 proc. r/r) wzrosły nakłady w transporcie i gospodarce magazynowej, kolejno w handlu/ naprawie pojazdów samochodowych (15,4 proc.) oraz informacji i komunikacji (10,7 proc.).

Rozmiar ma znaczenie

Z najnowszej edycji „Barometru EFL” na czwarty kwartał 2017 r. wynika, że skłonność do zwiększania inwestycji rośnie wraz z rozmiarem firmy, mierzonym liczbą zatrudnionych. Badanie koncentruje się na sektorze MŚP, więc największe podmioty objęte nim to tzw. firmy średnie, zatrudniające od 50 do 249 osób. Przewiduje wśród nich wzrost inwestycji o 44,4 proc. W grupie firm małych (zatrudniających od 10 do 49 osób) odsetek ten wynosi 42,1 proc., a w mikroprzedsiębiorstwach (gdzie pracuje maksymalnie 9 osób) — 33,3 proc.

Średnio w całym sektorze MŚP wzrost inwestycji przewiduje 41,1 proc. badanych firm i jest to najwyższy odsetek wskazań od dwóch lat. Pytanie zadawane jest jednak tylko tym respondentom, którzy inwestowali w poprzednim kwartale. O tym, jak zmieniły się nakłady inwestycyjne w całej polskiej gospodarce w trzecim kwartale, przekonamy się 30 listopada, gdy GUS przedstawi strukturę PKB za ten okres. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane