Inwestycyjne ubezpieczenia lubią tańce

opublikowano: 21-01-2016, 22:00

Ubezpieczenia mogą mieć towarzystwo na parkiecie — subfunduszy Krakowiaka i Poloneza albo spółek ze szwajcarskiej giełdy.

Ludowe tańce wymagają raczej szybkich zwrotów, ale kiedy fundusz tworzy parę dla ubezpieczenia, tempo musi być wolniejsze, bo horyzont inwestycji podawany jest w latach. 29 stycznia upływa okres zapisów na Szwajcarską Inwestycję 2 w Alior Banku, a dwa dni dłużej potrwa subskrypcja na Świat Zysków w PZU — w pierwszym przypadku umowę podpiszemy na 3 lata, a w drugim na 5.

Szczytowe 10 proc.

Początkowa wartość jednostki uczestnictwa w Szwajcarskiej Inwestycji to 100 zł, ale wkład inwestora nie może być niższy niż 3 tys. zł, przy opłacie wstępnej wysokości 2,5 proc. Ubezpieczycielem jest w tym przypadku Ergo Hestia, natomiast wypracowaniem zarobku ma się zająć bank, a konkretnie grupa spółek notowanych na giełdzie w Zurychu, na które postawił.

W dniu wykupu inwestor liczyć może na 70-90-procentowy udział w ewentualnym wzroście koszyka sześciu spółek, wśród których znajdują się m.in. koncern medyczny Roche, operator telekomunikacyjny Swisscom i ubezpieczyciel Zurich Insurance Group. Wybrane walory będą miały taką samą wagę, ale przy liczeniu zwrotu nie będziemy się mogli posłużyć powszechnie znanym wzorem na średnią, bo w regulaminie czeka nas niespodzianka w postaci tzw. stopy zastąpienia zmiany indeksu, która wynosi 10 proc. Tyle dokładnie będziemy musieli podstawić w miejscu trzech najwyższych stóp zwrotu — a uśredniony wynik pomnożyć jeszcze przez 70-90 proc., bo taki będziemy mieli udział.

Przed dniem zamknięcia funduszu można umorzyć część albo wszystkie swoje jednostki uczestnictwa, a według gwarancji banku, wartość certyfikatu depozytowego nie będzie niższa niż 84 za 100. Wycofywać można się raz w miesiącu, ale trzeba pamiętać, że 100-procentowa ochrona zainwestowanego kapitału obowiązuje w dniu wykupu, a rezygnując wcześniej, należy się liczyć z ryzykiem otrzymania kwoty niższej niż wpłacona.

Niepewny świat

Strukturyzowane ubezpieczenie Świat Zysków w PZU przeprowadza już 64. subskrypcję, po raz kolejny zakładając wzrost swojego indeksu Optymalna Strategia. Wypracowaniem zysku mają się tym razem zająć dwa subfundusze ubezpieczyciela — akcji Krakowiak i papierów dłużnych Polonez.

Zachowawczy Polonez inwestuje m.in. w obligacje skarbu państwa i papiery renomowanych emitentów, a od połowy ubiegłego roku jego wahające się wyniki wykazywały raczej trend wzrostowy. Drugi z subfunduszy — Krakowiak — co najmniej połowę aktywów przeznaczać ma na akcje i prawa do akcji, ale od zeszłego maja idzie mu raczej nie najlepiej, bo z miesiąca na miesiąc stopa zwrotu obniża się z taką konsekwencją, że teraz ma już minus 23 proc.

Wierząc jednak, że strategia rzeczywiście będzie optymalna, zainwestować możemy już od 6 tys. zł, bo tyle musi wynieść jednorazowa składka — o ile zdecydujemy się na pierwszy wariant Świata Zysków, w którym opłata początkowa ma wysokość 1 proc., więc na koniec umowy gwarantowana będzie wypłata 99 proc. wkładu.

W drugim wariancie nie ma wstępnych opłat, ale wnoszona w okresie zapisów minimalna składka jest rzędu 10 tys. zł, przy czym inwestor 70-letni i starszy może podpisać umowę, tylko dysponując 20 tys. zł. Niezależnie od wybranej opcji, opłatą obciążona będzie na pewno wcześniejsza rezygnacja, bo za każdy pełny miesiąc, który pozostał do końca okresu ubezpieczenia, zapłacić będziemy musieli 0,2 proc. wartości zainwestowanej składki.

Zakładając, że wpłacilibyśmy 7 tys. zł, z czego 70 zł pokryje opłatę wstępną, wycofując się na 3 lata przed terminem, poświęcimy niecałe 500 zł. Chociaż zasady liczenia stóp zwrotu i kosztów są dla obu produktów ustalone, bez względu na to, czy wybierzemy szwajcarskie spółki, czy polskie tańce, regulaminy i tak dadzą popis twista. Tabelami nie warto się jednak zniechęcać, bo o szczegóły zawsze można dopytać w oddziale — a nawet trzeba, jeśli zamiast w optymalną strategię nie chcemy wejść w świat strat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu