Inwestycyjny dopalacz dla samorządów

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 08-10-2014, 14:39

Do spółek komunalnych trafi 600 mln zł. Lokalne władze dostaną kapitał, które nie podniesie ich wskaźników zadłużenia.

Rusza Fundusz Inwestycji Samorządowych (FIS), czyli dziecko zrodzone z małżeństwa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR). Będzie inwestować w projekty realizowane przez lokalne władze. Do dyspozycji ma 600 mln zł kapitału, na który BGK i PIR złożyły się po połowie.

- Żeby samorządy mogły w pełni wykorzystać przysługujące im fundusze unijne na lata 2014-22, będą potrzebowały wkład własny równy 60 mld zł. Tymczasem wiele samorządów w ostatnich latach mocno zwiększyło zadłużenie i ma ograniczone możliwości zaciągania dalszych zobowiązań (są blisko limitów długu, jakie nakłada na nie ustawa – red). FIS jest odpowiedzią na ten problem, tzn. pozwoli samorządom inwestować, bez zwiększania zadłużenia – wyjaśnia Michał Lubieniecki, dyrektor inwestycyjny PIR.

Tym razem nie chodzi o pożyczki od BGK dla samorządów (bank robi to od lat). FIS będzie dla gmin, powiatów i województw partnerem biznesowym i kapitałowym. Będzie działał tak samo jak fundusze inwestujące w prywatne spółki.

- Będziemy wchodzić do projektów realizowanych przez samorządy, obejmując w nich mniejszościowe udziały lub akcje. W tej sposób lokalny samorząd dostanie do dyspozycji kapitał, który nie podniesie wskaźników zadłużenia. To pomoże podtrzymać wysoką aktywność inwestycyjną samorządów – wyjaśnia Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

Więcej w jutrzejszym „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane