Jak podaje Link Leaders, agencja PR specjalizująca się w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, rośnie popyt na inżynierów w centrach usług biznesowych w Polsce. Zatrudniają obecnie około 80 tys. specjalistów. Rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane usługi biznesowe, które wymagają specjalistycznych kwalifikacji. Krystian Bestry, wiceprezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), twierdzi, że zapotrzebowanie na inżynierów jest też efektem wchodzenia do Polski kolejnych światowych firm, które oferują takie usługi. Często potrzebują od kilkudziesięciudo nawet kilkuset specjalistów.
— Firmy już obecne w Polsce również coraz bardziej potrzebują inżynierów. Spójrzmy chociażby na IBM, który otwiera jedno centrum za drugim i to głównie usług IT. Moim zdaniem popyt na inżynierów w centrach usług dla biznesu nie jest tylko chwilowy i zapotrzebowanie na tego typu kadrę będzie zdecydowanie rosło — dodaje Krystian Bestry.
Według Link Leaders, zdaniem pracodawców popyt na inżynierów dotyczy głównie centrów usług ITO, ale także usług wspólnych (SSC) i outsourcingu procesów biznesowych (BPO), świadczących usługi analityczne i tworzących innowacyjne rozwiązania technologiczne i biznesowe. Wynika także z dużej liczby centrów świadczących usługi IT lub prowadzących działania z zakresu badań i rozwoju.
W raporcie przygotowanym przez ABSL naliczono w Polsce 95 centrów świadczących usługi IT i około 85, które prowadzą działania badawczo-rozwojowe. Oczywiście, nie każde centrum potrzebuje inżynierów.
— We Wrocławiu oferty raczej dotyczą kandydatów z doświadczeniem w finansach lub biegle posługujących się językami obcymi. Zdarzają się oferty dla inżynierów, ale to raczej sytuacje jednostkowe. Świadczymy bowiem usługi dla zewnętrznych klientów i obsługujemy kontynentalne oddziały koncernu w zakresie finansów i księgowości, HR, sprzedaży i marketingu, przetwarzania danych i dostarczania informacji oraz zarządzania łańcuchem dostaw na rzecz klientów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce — opowiada Paulina Basta, menedżer działu rekrutacji centrum HP Global e-Business Operations
Jak mówi, nie oznacza to, że osoby z wykształceniem technicznym nie znajdą tam pracy. Centrum proponuje stanowiska techniczne na różnych poziomach zaawansowania.