IP box z preferencją dla innowacji

opublikowano: 20-11-2018, 22:00

Do dotychczasowej ulgi B+R dołączył kolejny instrument podatkowy

Nowelizacja Ordynacji podatkowej zyskała podpis prezydenta, a wraz nim od 2019 r. wprowadzony zostanie tzw. IP box (określany również jako innovation box). Wiąże się z wprowadzeniem preferencyjnej stawki opodatkowania dochodów osiąganych z praw własności intelektualnej powstałej w wyniku wcześniejszych prac badawczo- -rozwojowych (B+R). Jej wysokośćustalono na 5 proc., co w porównaniu do standardowej 19 proc. stawki stanowi sporą zmianę. Z nowego instrumentu na jednakowych zasadach będą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wielkość firm.

W ujęciu praktycznym

Jak zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, IP box stanowi odpowiedź na oczekiwania biznesu zgłoszone podczas prac nad Białą Księgą Innowacyjności, dającej punkt wyjścia do kreowania w kraju systemu zachęt dla innowatorów. Jak będzie działać w praktyce?Ministerstwo jako przykład wskazuje producenta zabawek, który w założeniu ma patent na plastyczne klocki. To rozwiązanie licencjonuje na rynku. „Uzyskany w związku z tym dochód — przychody z opłat licencyjnych minus koszty uzyskania licencji, czyli koszty badań, prac rozwojowych, które doprowadziły do uzyskania patentu na wynalazek lub koszty zakupu patentu — podlega 5-procentowej stawce podatku”.

Skorzystać z niej będą mogli nie tylko właściciele patentów, lecz także praw do wzorów użytkowych, przemysłowych, topografii układu scalonego i programówkomputerowych. Na listę wpisano również prawa do produktów leczniczych, środków ochrony roślin, weterynaryjnych oraz nowych odmian roślin i ras zwierząt.

Potencjał gospodarczy

Innovation box ma uzupełniać pakiet dotychczasowych ulg podatkowych na działalność B+R, zapewniając przedsiębiorcom wsparcie również na etapie wdrożeniowym. Resort przedsiębiorczości i technologii liczy, że zwiększy to poziom zatrudnienia w sektorze B+R, liczbę inwestycji w badania (zwłaszcza firm, które pozyskały dofinansowanieunijne) oraz wniosków o ochronę własności intelektualnej i przyznawanych patentów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że aktywność polskich firm w tym zakresie nie jest duża. Wprawdzie liczba patentów uzyskanych np. w Europejskim Urzędzie Patentowym w 2017 r. wzrosła o 20 proc. w stosunku do 2016 r., to mówiąc o rekordzie w tym zakresie mamy na myśli niewiele ponad 200 nowych rejestracji rocznie.

Grzegorz Kuś, radca prawny i doradca podatkowy z PwC, zaznacza jednak, że ze względu na szeroki zakres podmiotów objętych nową stawką podatkowąnie da się jednoznacznie wyliczyć, jak wielu przedsiębiorców będzie ona dotyczyć. Faktem jest natomiast — co wynika z analiz KPMG — że z wcześniej wprowadzonej ulgi B+R za 2017 r. skorzystało tylko 14 proc. przedsiębiorstw. Pozostali albo nie wiedzieli o jej istnieniu albo mieli wątpliwości, czy ich aktywność mieści się w ramach objętych obniżoną stawką. Część obawiała się, że ich odliczenie mogłoby zostać zakwestionowane przez fiskusa, co pewnie będzie miało miejsce również i w tym przypadku.

Zdaniem Grzegorza Kusia, innovation box z pewnością zachęci część przedsiębiorców do wprowadzania efektów swoich prac B+R na rynek i ich ochrony. Nie obędzie się jednak bez problemów np. z obliczeniem poziomu przychodów uzyskiwanych z wdrożenia opatentowanych podzespołów. Obrazując: jeśli firma czerpie zyski ze sprzedaży samochodów — jak wyliczyć wpływ nowatorskiego systemu wspomagającego kierownicę na cenę całości? Podobnie może być z twórcami programów IT stosowanych jako element wsparcia większego procesu. Dokładne zasady postępowania w takich przypadkach będą musiały zostać określone wytycznymi Ministerstwa Finansów lub po prostu ukształtują się w praktyce. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Od strony start-upów

PIOTR WILAM, szef Innovation Nest

Katalog praw ochrony własności intelektualnej kwalifikujących do niższej stawki podatkowej uwzględnia programy komputerowe, będą więc mogły skorzystać z nich również start-upy. IT to jeden z głównych zakresów ich działalności. Jednak IP box dotyczy spółek realizujących projekty B+R, co w praktyce będzie oznaczać konieczność udokumentowania zrealizowanej działalności badawczej, monitorowania, śledzenia jej efektów, a także przystosowania dokumentacji księgowej. Dla wielu przedsiębiorców na wczesnym etapie rozwoju może się to okazać zbyt czasochłonne i skomplikowane. W pierwszej kolejności podatnicy powinni wypracować wewnętrzną strategię zarządzania innowacją i prawami własności intelektualnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu