IPO wrócą w IV kwartale

Jest gorzej niż w ubiegłym roku — i w najbliższych miesiącach nie będzie lepiej.

Zgodnie z wyliczeniami PwC, przedstawionymi w raporcie IPO Watch, w drugim kwartale łączna wartość ofert publicznych na europejskich parkietach sięgnęła 14,7 mld EUR.

To o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej, warto jednak pamiętać, że drugi kwartał 2014 r. był jednym z najlepszych na rynku od wybuchu kryzysu. Tymczasem łączna wartość wszystkich ofert publicznych przeprowadzonych w drugim kwartale na warszawskiej giełdzie wyniosła według PwC 312 mln EUR.

— W wyniku sytuacji w Grecji, jak również w Chinach i Stanach Zjednoczonych, na rynki finansowe powróciła niepewność. Może to skutkować odwołaniem lub odsunięciem w czasie wielu ofert pierwotnych. Dlatego przewidujemy, że w ciągu najbliższych miesięcy aktywność na rynku IPO w Europie będzie umiarkowana. Powrotu lepszej koniunktury należy spodziewać się dopiero w czwartym kwartale — mówi Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Kilka dni temu o zawieszeniu oferty publicznej poinformował Enter Air. Emisje sfinalizowały natomiast Pekabex oraz Esotiq & Henderson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IPO wrócą w IV kwartale