Ipopema TFI poszerza horyzonty

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Potrzeba jest matką wynalazków, dlatego towarzystwo rozwinie linię funduszy alternatywnych.

W grudniu 2016 r., tuż przed zmianami w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych, stosujących agresywną optymalizację podatkową, bilans sprzedaży Ipopemy TFI, lidera tej części rynku, wyniósł minus 2,3 mld zł. To był jasny sygnał, że czas na zmiany. Pierwszą jest rezygnacja Macieja Jasińskiego z funkcji wiceprezesa i objęcie przez niego stanowiska osoby odpowiedzialnej za tzw. fundusze dedykowane. Specjalista zajmie się także opracowaniem i rozwojem nowej linii biznesowej funduszy alternatywnych, które aktywa lokować będą w takich obszarach, jak sekurytyzacja, nieruchomości czy struktury zagraniczne.

Maciej Jasiński, dotychczasowy wiceprezes Ipopemy TFI, po rezygnacji z funkcji w zarządzie skupi się na rozwoju nowej linii biznesowej towarzystwa — funduszach alternatywnych.— funduszach alternatywnych.
Zobacz więcej

NOWA MISJA:

Maciej Jasiński, dotychczasowy wiceprezes Ipopemy TFI, po rezygnacji z funkcji w zarządzie skupi się na rozwoju nowej linii biznesowej towarzystwa — funduszach alternatywnych.— funduszach alternatywnych. ARC

— Historia pokazuje, że jesteśmy zdolni do przyciągania kapitału klientów do funduszy o wyspecjalizowanej polityce inwestycyjnej. Wobec wyzwań związanych m.in. z wprowadzeniem dyrektywy MiFID2 chcielibyśmy ten rok jak najlepiej wykorzystać do stworzenia i rozwoju oferty w zakresie funduszy alternatywnych. Przyglądamy się też możliwości ekspansji zagranicznej — mówi Maciej Jasiński.

Inwestycje alternatywne to szeroka i zróżnicowana kategoria, ale wspólny mianownik to teoretycznie niska korelacja stóp zwrotu z wynikami, osiąganymi przez akcje czy obligacje. Jarosław Wikaliński, prezes Ipopemy, uważa, że nadszedł czas, aby wziąć przykład z konkurencji.

— Jesteśmy jednym z nielicznych towarzystw, które do tej pory nie miało w ofercie funduszy wierzytelnościowych czy strukturyzowanych z zagranicznymi strukturami. Natomiast nasi konkurenci spośród niezależnych TFI są obecni w tym segmencie — mówi Jarosław Wikaliński.

Prezes Ipopemy zapowiada, że w tym roku oferta towarzystwa ma poszerzyć się o 3-5 nowych funduszy niepublicznych. Po uzyskaniu zgody KNF dołączyć mają także takie, których certyfikaty inwestycyjne będą sprzedawane w ofercie publicznej.

— Pierwsze fundusze powstaną najprawdopodobniej w ciągu najbliższego miesiąca-dwóch. W pierwszej kolejności będą to fundusze niepubliczne, ale w planach mamy także rozwój linii opartej na inwestycjach alternatywnych skierowanej do szerokiego grona odbiorców. W tym przypadku ciężko jest mówić o konkretnym terminie, bo jest on uwarunkowany uzyskaniem zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W scenariuszu podstawowym zakładam 6 nowych struktur powstałych w najbliższych miesiącach, z czego cztery to fundusze niepubliczne, a dwa publiczne. Traktujemy tę linię bardzo poważnie i liczymy na dużą ekspansję w tym obszarze — mówi Jarosław Wikaliński.

W lutym w segmencie funduszy niepublicznych z oferty Ipopemy TFI pracowało 48,9 mld zł. W tym samym czasie aktywa funduszy rynku kapitałowego wynosiły 1,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu