IQ Partners ma miliony dla Szczecina

opublikowano: 07-03-2016, 22:00

Fundusz zebrał 10 mln zł na inwestycje w Zachodniopomorskiem. To początek zarabiania w modelu zarządzania aktywami.

Architektura ryglowa, mieszająca szkielet drewniany z wypełnieniem z cegły, czyli tzw. mur pruski, to jeden z wyróżników Pomorza Zachodniego. Notowany na GPW fundusz IQ Partners zaczyna właśnie finalizować własny pomysł na krajobraz od Szczecina po Szczecinek — ten biznesowy. Właśnie realizuje się idea IQ Pomerania, spółki zależnej IQ Partners, która wsparta kapitałem z BGK wkrótce ogłosi pierwsze inwestycje w firmy technologiczne gotowe do rozwoju na terenie Zachodniopomorskiego. Na początek połączenie prywatnego i państwowego kapitału pochłonie 10 mln zł.

Przed IQ Partners Macieja Hazubskiegokluczowe kwartały. Jeśli zarobi i da zarobić innym w modelu zarządzania aktywami, dostanie zielone światło od inwestorów na kolejne tego typu projekty.
Zobacz więcej

WARTE ZACHODU:

Przed IQ Partners Macieja Hazubskiegokluczowe kwartały. Jeśli zarobi i da zarobić innym w modelu zarządzania aktywami, dostanie zielone światło od inwestorów na kolejne tego typu projekty. Marek Wiśniewski

— Od kilku prywatnych inwestorów zebraliśmy 5 mln zł. Zgodnie z umową, drugie tyle wyłoży do funduszu BGK. Łącznie umowa w ramach pieniędzy z Jeremie Seed Capital Województwa Zachodniopomorskiego obejmuje wsparcie BGK do 20 mln zł. Zakładam, że 15 mln zł z naszej strony uzbieramy do końca tego roku — deklaruje Maciej Hazubski, prezes IQ Partners. Docelowo spółek w portfelu IQ Pomerania ma być kilkanaście, każda z rund finansowania dopuszcza wsparcie w wysokości maksymalnie 1,5 mln zł.

Pierwszych kilka projektów zostanie ogłoszonych prawdopodobnie jeszcze w marcu.

— To będą nie tylko serwisy internetowe, z którymi mamy największe doświadczenie. Finalizujemy umowy inwestycyjne z projektami skupionymi wokół m.in. rozwiązań programistycznych, inżynieryjnych, gdzie istotna jest wartość intelektualna, patentowa — precyzuje Maciej Hazubski. W sumie przez 4 lata przy wsparciu BGK fundusz ma zainwestować 40 mln zł. Czy w Zachodniopomorskiem jest potencjał do tego, by nie były to inwestycje tylko po to, by pieniądze wydać i nie łamać statutu funduszu? Zdaniem Szymona Klimasa, prezesa IQ Pomerania, potencjał jest, a najlepszym miejscem w regionie jest Szczecin — są dobre uczelnie wyższe i kadra informatyczna.

— Oczywiście, Berlin wysysa zdolnych ludzi, ale jednocześnie — jako europejski raj dla start- -upów — jest także szansą dla obiecujących firm z północno- -zachodniej Polski. Jeśli zagwarantujemy mocne finansowanie projektom, to i fundusze ze stolicy Niemiec chętniej zostaną koinwestorem w naszych projektach, choćby z racji bliskości obu miast — podkreśla Szymon

Klimas. Jedną ze ścieżek spełnienia wymogów statutu funduszu, dotyczących wsparcia rozwoju regionu poprzez umiejscowienie siedziby firm w Zachodniopomorskiem, jest przenoszenie ich np. z Warszawy. W Szczecinie na spółki IQ Pomerania czeka kompleks biurowców po preferencyjnych stawkach w Technoparku Pomerania. W stolicy czynsze są wyższe, kadra informatyczna droższa i coraz trudniej dostępna. Maciej Hazubski jest zdeterminowany: wierzy, że projekt, w którym IQ Partners po raz pierwszy inwestuje cudze pieniądze i pobiera opłatę za zarządzanie nim, stanie się długofalowym pomysłem na zarabianie z mniejszym ryzykiem. Coś na kształt inwestycyjnej machiny, rozkręconej przez giełdowy Private Equity Managers.

— Następnym krokiem będą branżowe wehikuły tematyczne, w które będzie można inwestować poprzez objęcie certyfikatów. Tu zamierzamy wesprzeć nasz kapitał pieniędzmi z programów Bridge Alfa czy programu operacyjnego Starter — mówi Maciej Hazubski. Niewykluczone są też kolejne umowy z regionami i BGK, który w ramach pieniędzy z Jeremie dysponuje 1,7 mld zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu